Łódzkie Linie Turystyczne na 600-lecie Łodzi

Ostatni lipcowy weekend 2023 roku był szczególnym czasem dla Łodzi i łódzkiej komunikacji miejskiej – na ten czas przypadła okrągła 600 rocznica nadania praw miejskich dla Łodzi, obchodzona wyjątkowo hucznie, bo taka rocznica zdarza się tylko raz. Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz grupa Czerwony Ikarus, razem z MPK-Łódź sp. z o.o., we współpracy z Zarządem Dróg i Transportu w Łodzi aktywnie uczestniczył w tych obchodach w sposób, który lubimy najbardziej – na obsłudze tramwajowych i autobusowych linii turystycznych kursujących przez nasze miasto.

 

Wspólnie obsługiwaliśmy dwie linie: tramwajową „0”, oraz autobusową „100”, doskonale znane pod projektem jakim są Łódzkie Linie Turystyczne. Z uwagi na szereg koncertów w różnych punktach miasta Zerówka jak i Setka kursowały wyjątkowo na innej niż dotychczas trasie, by pomóc mieszkańcom, a także gościom zjeżdżającym specjalnie na to wydarzenie w dotarciu na miejsca imprez. Dodatkowo historycznymi pojazdami można się było przejechać także w piątek. Tym samym „0” kursowała na trasie Dąbrowa-Karolew, zapewniając dojazd historycznymi tramwajami z tych dwóch łódzkich osiedli do sceny głównej zlokalizowanej na al. Kościuszki w pobliżu ulicy Radwańskiej. Natomiast autobusowa „100” kursowała w dwóch wariantach:

-w godzinach 8-20: z Placu Niepodległości na Retkinię, zataczając duże koło przez Księży Młyn, Nowe Centrum Łodzi, al. Kościuszki, Gdańską i Konstantynowską;

- w godzinach 20-1: jako specyficzna linia okólna wokół łódzkiego śródmieścia.

Nasz udział był niezwykle wymagającym wyzwaniem, w które byli zaangażowani niemal wszyscy wolontariusze. Wspólnie uruchomiliśmy rzadko spotykaną liczbę autobusów i tramwajów, co wymagało włożenia ogromu pracy w ich przygotowanie do wyjazdu. Na ulicach miasta mogliśmy spotkać doskonale znany skład 5N+5ND, zabytkowego Sanoka, klubowego GT6, a także wagon imprezowy łódzkiego MPK na bazie wagonu GT8N. Wielką niespodzianką dla łodzian, a także miłośników komunikacji miejskiej w Łodzi był szereg niespotykanych dotąd na naszych ulicach autobusów. Niektóre z tych modeli przyjechały wyjątkowo na Urodziny Łodzi, a były nimi: Jelcz 043 (podmiejska wersja jelcza-ogórka), Jelcz L11, Ikarus-Zemun oraz MAN NL222.

Już pierwsze piątkowe kursy „100” oraz „0” udowodniły, że to nie będzie łatwe zadanie, ale byliśmy przygotowani na przeróżne zdarzenia. Przez cały weekend praktycznie każdy przejazd historycznego tramwaju czy autobusu cieszył się wielką popularnością, z jaką bardzo rzadko mamy do czynienia. Było nam wszystkim bardzo miło, że mogliśmy w taki sposób włączyć się w obchody Urodzin Łodzi. Przez wielu łodzian, a także przyjezdnych gości, widok pękającej w szwach eNki czy Jelcza-Ogórka przypominał od razu dawne lata, gdy takie pojazdy normalnie woziły pasażerów także przepełnione. W końcu do tego zostały stworzone – by pomóc przemieszczać się wszystkim chętnym. Teraz, już na swojej emeryturze, historyczne pojazdy ponownie pokazały na co je stać. Wiemy, że nasza pasja i zamiłowanie do tramwajów i autobusów sprawiły, że na nie jednej twarzy pojawił się uśmiech, a to dla nas wielka nagroda.

Trzy dni obchodów Urodzin Łodzi to mnóstwo pracy w obsłudze linii specjalnych:

- 3 dni jazdy przy ogromnym zainteresowaniu pasażerów

- 12 autobusów kursujących na 9 brygadach, w tym 4 sprowadzone specjalnie na ten weekend

- 4 tramwaje kursujące na 3 brygadach

- 19 kierowców autobusów, w tym osoby z Trójmiasta, Krakowa, Warszawy i Zielonej Góry, którzy łącznie obsłużyli 45 zmian

- 4 motorniczych, którzy łącznie obsłużyli 12 zmian

- 39 konduktorów - wolontariuszy! (w tym osoby z Warszawy, Krakowa i Bydgoszczy) - którzy łącznie obsłużyli 83 zmiany

- kilkanaście osób z zaplecza technicznego, obsługi logistycznej, obsługi biurowej i medialnej

Do tego jako Klub wsparliśmy MPK w obsłudze:

- 2 dni kursowania linii tramwajowej 600

- 2 dni zwiedzania zajezdni

Bardzo dziękujemy wszystkim naszym wolontariuszom, bez udziału których nie udało by nam się uruchomić tych specjalnych linii. Szczególne podziękowania kierujemy do kolegów z grupy Czerwony Ikarus na czele z kolegą Damianem Misiakiem, którzy specjalnie na ten weekend sprowadzili do Łodzi szereg historycznych autobusów.

Pragniemy także gorąco podziękować MPK-Łódź sp. z o.o. oraz Zarządowi Dróg i Transportu w Łodzi za wspaniałą współpracę przy tym wielkim wydarzeniu. Zdobyte w ten sposób doświadczenie na pewno będzie procentować w przyszłości przy podobnych imprezach.

Mamy nadzieję, że w przyszłości nasz wspólny projekt, jakim jest Zajezdnia Muzealna Brus, pozwoli na dalsze tworzenie podobnych inicjatyw, których efektem będzie szereg zabytkowych tramwajów i autobusów na łódzkich ulicach. W tym miejscu dziękujemy Władzom Łodzi, które ponad 10 lat temu zaufały nam w tworzeniu tej niespotykanej dotąd kolekcji historycznych pojazdów. Razem jesteśmy częścią tej ponad 600-letniej historii tego miasta. Dziękujemy!

A wszystkich czytających zachęcamy do obejrzenia poniższej galerii zdjęć.

Rafał Mateja

Wieloletni skarbnik, ale również pomysłodawca wielu inicjatyw i akcji w stowarzyszeniu. Pełen pomysłów, na co dzień fotograf z zamiłowania i podróżnik. Wykorzystuje czas w pełni i nie traci życia na nudę. I choć kalkuluje i pilnuje funduszy, z pewnością jest duszą towarzystwa.

Website: gotoworks.net
Login to post comments