Zaloguj Zarejestruj
Jednym ze sposobów na dojazd do Zajezdni Muzealnej Brus jest tramwaj. Jednym ze sposobów na dojazd do Zajezdni Muzealnej Brus jest tramwaj. Daniel Siwak

Czym dojechać do Zajezdni Muzealnej Brus? Najlepiej tramwajem lub rowerem

Ktoś mógłby powiedzieć, że bardzo trudno dojechać do Zajezdni Muzealnej Brus? Oczywiście wszystko zależy od punktu widzenia, a raczej siedzenia w konkretnym środku transportu. Do wyboru mamy samochód, rower oraz tramwaj. Czym więc dojechać do Zajezdni Muzealnej Brus?

Dawniej w gminie Brus, obecnie w granicach miasta Łodzi. Położenie tego komunikacyjnego obiektu nie jest przypadkowe. Wiąże się z planami Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych (ŁWEKD), które w 1910 roku uruchomiły linię tramwajową do Konstantynowa Łódzkiego, a blisko dwie dekady później linię tramwajową do Lutomierska. Stąd też adres Konstantynowska 115 od zawsze kojarzył się z pojazdami szynowymi.

Teraz, kiedy obiekt otrzymał swoje drugie, komunikacyjne życie, funkcjonując jako Zajezdnia Muzealna Brus, warto zastanowić się - czym do niego dojechać? Przyjazd autem może skomplikować brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych jak na potrzeby aktualnej funkcji. Stąd też najlepiej wybrać komunikację miejską oraz rower. Warto przy okazji wspomnieć, że rowery można przewozić w tramwajach i autobusach bezpłatnie.

KOMUNIKACJA - TRADYCJA I HISTORIA

Dojazd komunikacją miejską możliwy jest dzięki tramwajom linii 9 (Radiostacja - Konstantynów) i 43 (Telefoniczna - Lutomiersk), które obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. Należy wysiąść na przystanku Konstantynowska - Brus. Na wspomnianych liniach obwiązuje taryfa czasowa oraz bilety okresowe w strefie miejskiej. W okresie od 28 czerwca do 20 września kursuje Tramwajowa Linia Turystyczna. W wybrane dni Klub Miłośników Starych Tramwajów uruchamia także dodatkową bezpłatną linię S1 (plac Wolności - Zajezdnia Brus), obsługiwaną taborem zabytkowym.

SAMOCHÓD - SPRAWNIE, ALE BEZ PARKINGU

Dojazd samochodem możliwy jest ulicą Konstantynowską, która jest drogą wojewódzką nr 710. Przed budynkiem i w jego rejonie obowiązuje całkowity zakaz parkowania samochodów, to ze względu na prowadzony tutaj bieżący ruch liniowy tramwajów. Tymczasowa i bezpłatna możliwość zaparkowania auta istnieje jedynie wzdłuż ulicy Lontowej. Warto auto zostawić na parkingach w rejonie al. Unii Lubelskiej bądź Ogrodu Zoologicznego, a do Zajezdni Muzealnej Brus dojechać komunikacja miejską.

ROWER - JAZDA REKREACYJNA

Dojazd rowerem możliwy jest ulicą Konstantynowską, która jest drogą wojewódzką nr 710 lub szlakiem rowerowym przez teren dawnego poligonu wojskowego na Brusie. Rozpoczyna się on w rejonie ulicy Krańcowej. Przed budynkiem znajdują się dwa stojaki rowerowe, na terenie zajezdni znajduje się tymczasowy, bezpłatny i niestrzeżony parking dla rowerów.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments