Pomimo fatalnej pogody w czasie weekendu do Zajezdni Muzealnej Brus zawitało blisko 1,1 tys. gości. Pomimo fatalnej pogody w czasie weekendu do Zajezdni Muzealnej Brus zawitało blisko 1,1 tys. gości. Bartłomiej Dariusz Rakowski

592. Urodziny Łodzi w Zajezdni Muzealnej Brus za nami

Tym razem nie oszczędziła nas kapryśna pogoda. W sobotę z powodu gigantycznej ulewy musieliśmy po godzinie 16.00 wstrzymać przyjmowanie kolejnych zwiedzających. Natomiast w niedzielę na szczęście spokojnie, choć było pochmurno i wietrznie. Tak wyglądały urodziny Łodzi w Zajezdni Muzealnej Brus.

To miał być bardzo urodzinowy weekend, bo jak co roku mieliśmy obchodzić Święto Łodzi. Okazja naturalnie nie byle jaka, bo 592. urodziny Łodzi. Tak się złożyło, że dawna zajezdnia tramwajowa przy ulicy Konstantynowskiej 115 była jednym z kilkudziesięciu obiektów, które można było zobaczyć w tym czasie. Wraz z Klubem Miłośników Starych Tramwajów świętowało blisko 1,1 tys. gości.

Dodatkowymi atrakcjami lipcowej imprezy były sobotnie wykłady poświęcone historii komunikacji, które prowadził Marek Czekalski z MPK Łódź oraz sobotnio-niedzielne warsztaty udzielania pierwszej pomocy osobom, które wpadły we wstrząs anafilaktyczny. Podstawą zwiedzania tramwajowego obiektu jest przede wszystkim zgromadzony tabor. Tradycyjnie udostępniona została największa w mieście kolekcja zabytkowych pojazdów szynowych, pośród których znajduje się Herbrand VNB-125 z 1898 roku.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB <<

Łodzianie, którzy wzięli udział w zwiedzaniu Trasy W-Z mogli podróżować dwoma autobusami, które tworzą kolekcję Zajezdni Muzealnej Brus. Pomarańczowy Ikarus jeździł w sobotę, 25 lipca, a Czerwony Ikarus jeździł w niedzielę, 26 lipca. Obydwa kultowe pojazdy kursowały pomiędzy 10.00 a 14.30 na specjalnej linii Ł - z alei Bandurskiego do skrzyżowania alei Kościuszki i alei Mickiewicza.

[Kliknij na zdjęcia, aby obejrzeć fotogalerię z wydarzenia]

20150516 4   20150516 35   20150516 12


DESZCZE NIESPOKOJNE POTARGAŁY BRUS

Początkowo upalna sobota nie zapowiadała aż tak nagłego załamania pogody, jednak popołudniu wszystko się zmieniło. Nad Zajezdnią Muzealną Brus przeszły bardzo silne ulewy, które niestety wyrządziły szkody w sprzęcie wykorzystywanym w czasie bieżącego sezonu turystycznego. W związku z tą sytuacją podjęliśmy decyzję, że po godzinie 16.00 zamykamy obiekt. Do końca dnia był już niedostępny dla zwiedzających, stąd przepraszamy wszystkich, którzy pojawiali się przy Konstantynowskiej 115. W historii działalności ZMB była to największa nawałnica, która przeszła akurat nad Łodzią.

Niedziela, choć pochmurna i nieco wietrzna, była zdecydowanie spokojniejsza. Część gości postanowiła dojechać do przyszłego muzeum transportu normalnymi tramwajami liniowymi, część przyjechała zabytkowym składem 5N+5ND, kursującym w ramach Tramwajowej Linii Turystycznej. Tego dnia nie wyjechała natomiast linia S1, która miała kursować z placu Wolności na do Zajezdni Muzealnej Brus. Powodem tego była poważna awaria techniczna historycznego wagonu Konstal 803N po uderzeniu pioruna.

Swoją obecność w zewnętrznej gastro strefie zakończył Pan Rowerski ze oryginalną mobilną kawiarnią na rowerze. Dzięki tej współpracy część złotówek trafiła na poczet naszej zbiórki na rzecz ratowania historycznych wagonów tramwajowych. Jednak mamy dla wszystkich sympatyków mobilnych kawiarni rowerowych jeszcze jedną niespodziankę. Już wkrótce więcej informacji na ten temat.

>> Zajezdnia Muzealna Brus w internecie <<

Dzięki stałej współpracy z firmą Toi Toi Polska nasi goście mogli skorzystać z zaplecza sanitarnego wraz z dwustanowiskową umywalką, które znajdowało się po zachodniej stronie hali techniczno-postojowej. Natomiast dzięki specjalnym barierkom mogliśmy lepiej zabezpieczyć miejsca, które w czasie "drzwi otwartych" są niedostępne dla zwiedzających.

ZAPROSZENIE SIERPNIOWĄ SOBOTĘ

W bieżącym sezonie pozostały już tylko dwie możliwości odwiedzenia dawnej zajezdni tramwajowej. Stąd korzystając z okazji zachęcamy także do odwiedzenia Zajezdni Muzealnej Brus w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego. Będzie ją można zobaczyć 15 sierpnia od godziny 12.00 do 18.00. Dodatkowo w tym dniu będzie można dojechać historycznym składem kursującym na Tramwajowej Linii Turystycznej. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie kmst.pl/liniaturystyczna.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments