Sezon turystyczny w Zajezdni Muzealnej Brus powoli dobiega końca. Obiekt można zwiedzić jeszcze w sierpniu i we wrześniu. Sezon turystyczny w Zajezdni Muzealnej Brus powoli dobiega końca. Obiekt można zwiedzić jeszcze w sierpniu i we wrześniu. Bartłomiej Dariusz Rakowski

Zajezdnia Muzealna Brus. Kolejne "drzwi otwarte" już 15 sierpnia

W tym sezonie turystycznym to już przedostatnia możliwość odwiedzenia Zajezdni Muzealnej Brus, czyli przyszłego interaktywnego muzeum transportu w Łodzi. Tym razem dla zwiedzających przygotowaliśmy nową atrakcję - możliwość zwiedzania z przewodnikiem ekspozycji wewnętrznej, czyli kilku wystaw tematycznych.

Sierpniowe drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbędą się w godzinach od 12.00 do 18.00. Choć zapowiada się kolejny słoneczny weekend, Klub Miłośników Starych Tramwajów zaprasza wszystkich łodzian i turystów do odwiedzenia jednej z najbardziej klimatycznych zajezdni tramwajowych w Polsce.

Jak zawsze będzie można przyłączyć się do zbiórki na rzecz ratowania historycznych wagonów tramwajowych. Wystarczy "skasować" odpowiedni bilet, ale nie taki na tramwaj czy autobus, ale złotówkę, dwa złote lub pięć złotych w specjalnej gadającej skarbonce, którą przygotowaliśmy. Pozostało już niewiele czasu żeby wesprzeć tę akcję.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na Facebooku <<

Tradycyjnie udostępniona zostanie największa w mieście kolekcja zabytkowych tramwajów, pośród których mamy Herbranda VNB-125 z 1898 roku czy unikatowy wagon szkoleniowy 2N z 1950 roku. Nie zabraknie także historycznych autobusów, którymi niegdyś podróżowali nasi rodzice czy dziadkowie. Na terenie stoją autobusowi królowe miejskich ulic, czyli Ikarusy oraz nie mniej pamiętane Jelcze.

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Cieszymy się, że ta forma poznawania historii komunikacji miejskiej przypadła naszym gościom do gustu. Stąd i tym razem Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi postanowił ją kontynuować. O godzinie 13.00 i 16.00 rozpoczną się (60-minutowe) wycieczki z przewodnikiem po ekspozycji wewnętrznej, czyli po terenie komunikacyjnego obiektu. Zbiórka zainteresowanych przy przystanku autobusowym wewnątrz zajezdni.

W sierpniu przygotowaliśmy także nową atrakcję dla zwiedzających. O godzinie 13.30 i 16.30 rozpoczną się (45-minutowe) wycieczki z przewodnikiem po ekspozycji wewnętrznej, czyli wystawach tematycznych Zajezdni Muzealnej Brus. Zbiórka zainteresowanych przy przystanku tramwajowym wewnątrz zajezdni. Z uwagi na ograniczone możliwości grupa nie może liczyć więcej niż 15 osób.

SCHROŃMY SIĘ W SCHRONIE

Po długiej przerwie wznawia swoją działalność pobliski schron przeciwlotniczy. Podziemna budowla z końca lat trzydziestych zgromadziła wiele ciekawych eksponatów takich jak stroje wojskowe, broń i amunicję czy dokumenty z dawnych czasów. O wszystkim co związane jest ze schronem opowiedzą członkowie Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompanja Brus", którzy opiekują się militarnym obiektem. Będzie on otwarty w sobotę i niedzielę od godziny 10.00 do 17.00. Jednocześnie informujemy, że w niedzielę Zajezdnia Muzealna Brus będzie nieczynna.

Dojazd na Brus zapewnia komunikacja miejska - tramwaje linii 9 (Radiostacja - Konstantynów Łódzki) i 43 (Telefoniczna - Lutomiersk), kursują według taryfy miejskiej (od strony Łodzi) i podmiejskiej (od strony Konstantynowa i Lutomierska). Dodatkowo przez cały weekend kursować będzie Tramwajowa Linia Turystyczna (Telefoniczna - Lutomiersk), czyli historyczny wagon jako brygada piąta na linii 43. Szczegółowe informacje na temat przedsięwzięcia można znaleźć na stronie kmst.pl/liniaturystyczna.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments