Warto odwiedzić po raz ostatni zabytkową Zajezdnię Muzealną Brus przy ulicy Konstantynowskiej Warto odwiedzić po raz ostatni zabytkową Zajezdnię Muzealną Brus przy ulicy Konstantynowskiej Bartłomiej Dariusz Rakowski

Zajezdnia Muzealna Brus. 20 września zakończenie sezonu 2015!

Czy byliście już w Zajezdni Muzealnej Brus? Jeśli jeszcze nie, to zajrzyjcie tam koniecznie w najbliższą niedzielę, 20 września. Będzie to już ostatnia możliwość zobaczenia tego ponad stuletniego obiektu tramwajowego. Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zaprasza już od godziny 12.00.

Ostatnie drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbędą się w niedzielę, 20 września w godzinach od 12.00 do 18.00. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć największą w mieście kolekcję historycznego taboru pasażerskiego i technicznego wraz z najstarszym w Łodzi tramwajem - Herbrandem VNB-125 z 1898 roku. Uzupełnieniem do autobusów i tramwajów będą wystawy tematyczne, z których część prezentowana będzie przy Konstantynowskiej 115 po raz ostatni. Stąd warto poświęcić część niedzieli na wizytę w przyszłym interaktywnym muzeum transportu.

Jedną z ciekawszych atrakcji będzie sprowadzenie jednego z ostatnich Ikarusów 280, który do niedawna służyły pasażerom łódzkiej komunikacji miejskiej. Historyczny pojazd MPK Łódź o numerze taborowym #1553 trafi jako eksponat do Zajezdni Muzealnej Brus. Pozostałe trzy o numerach #1480, #1483, #1552 będzie można zobaczyć dzień wcześniej, na terenie zajezdni autobusowej nr przy ulicy Limanowskiego. To część obchodów pożegnania Ikarusów w Łodzi, które przygotowujemy wraz z miejskim przewoźnikiem.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na Facebooku <<

O godzinie 13.00 i 15.00 rozpoczną się (60-minutowe) wycieczki z przewodnikiem po ekspozycji wewnętrznej, czyli po terenie komunikacyjnego obiektu. Zbiórka zainteresowanych przy przystanku autobusowym wewnątrz zajezdni. Natomiast o godzinie 13.30 i 15.30 rozpoczną się (45-minutowe) wycieczki z przewodnikiem po ekspozycji wewnętrznej, czyli wystawach tematycznych Zajezdni Muzealnej Brus. Zbiórka zainteresowanych przy przystanku tramwajowym wewnątrz zajezdni. Z uwagi na ograniczone możliwości grupa nie może liczyć więcej niż 15 osób.

POŻEGNANIE Z KAWĄ

Na zakończenie sezonu w Zajezdni Muzealnej Brus pojawi się Coffee Runner. Auto, w którym łodzianie mogą kupić aromatyczną kawę lub orzeźwiającą lemoniadę, powstało w 1976 roku w Niemczech. Przez dłuższy czas jeździło dla niemieckiej poczty. Ponad ćwierć wieku temu kupił je pewien mężczyzna i przerobił na campera, którym ze swoją żoną podróżował po Europie. Na przełomie 2013 i 2014 furgonetka zamieniła się w mobilną kawiarnię, a w czerwcu 2014 roku zadebiutowała na ulicach Łodzi. Coffee Runner przyłącza się do zbiórki Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na rzecz ratowania historycznych wagonów tramwajowych. Dzięki tej współpracy część złotówek trafi na poczet naszej zbiórki.

SCHROŃMY SIĘ W SCHRONIE

Jeśli już zakończycie wizytę w świecie łódzkiej komunikacji miejskiej, warto zwiedzić także pobliski schron przeciwlotniczy. W podziemiach budowli zgromadzono wiele ciekawych eksponatów takich jak stroje wojskowe, broń i amunicję czy dokumenty z dawnych czasów. O wszystkim co związane jest ze schronem opowiedzą członkowie Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompanja Brus", którzy opiekują się militarnym obiektem. Będzie on otwarty w niedzielę od godziny 11.00 do 17.00.

JAK DO NAS DOJECHAĆ?

Dojazd na Brus zapewnia komunikacja miejska - tramwaje linii 9 (Radiostacja - Konstantynów Łódzki) i 43 (Telefoniczna - Lutomiersk), kursują według taryfy miejskiej (od strony Łodzi) i podmiejskiej (od strony Konstantynowa i Lutomierska). Po raz ostatni na ulice Łodzi w tym sezonie wyjedzie Tramwajowa Linia Turystyczna, czyli historyczny wagon jako brygada piąta na linii 43. Dodatkowo kursować będzie specjalna i bezpłatna linia tramwajowa S1, którą obsługiwać będzie kolejny zabytkowy wagon - Konstal 803N z lat siedemdziesiątych. 

Linia S1: ZAJEZDNIA BRUS - Konstantynowska, Legionów - PLAC WOLNOŚCI - Legionów, Konstantynowska - ZAJEZDNIA BRUS

ODJAZDY - Zajezdnia Muzealna Brus (przystanek Konstantynowska - Brus)
godz. 11.39, 12.39, 13.39, 14.39, 15.39, 16.39, 17.39
ODJAZDY - Plac Wolności (przystanek Zachodnia - Legionów)
godz. 12.02, 13.02, 14.02, 15.02, 16.02, 17.02, 18.02*
* zjazd do zajezdni

Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2015 w Łodzi

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments