Niektóre wystawy tematyczne były prezentowane w Zajezdni Muzealnej Brus po raz ostatni. Niektóre wystawy tematyczne były prezentowane w Zajezdni Muzealnej Brus po raz ostatni. Bartłomiej Dariusz Rakowski

20 września w Zajezdni Muzealnej Brus za nami

Chwilę po godzinie 18.00 brama główna Zajezdni Muzealnej Brus zamknęła się za gośćmi ostatni raz. Tym sposobem więcej możliwości zwiedzenia tego historycznego obiektu już nie będzie. Czas na prace konserwacyjne, poważniejsze remonty oraz odświeżanie ekspozycji wewnętrznej. 

Kiedy na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia zaczął padać deszcz, baliśmy się powtórki z lipca, kiedy to przez gwałtowną burzę musieliśmy zamknąć zajezdnię wcześniej. Na szczęście niedzielne opady deszczu miały charakter przelotny, a pomimo kapryśnej pogody pierwsi zwiedzający pojawili się przed bramą już po godzinie 11.00. Jednak zgodnie z tradycją została ona otwarta w samo południe.

Tradycyjnie goście zajezdni mogli zwiedzać ją samodzielnie albo wybrać się na wycieczkę z przewodnikami. Zwiedzać można było zabytkowy obiekt, poznając jednocześnie historię łódzkiej komunikacji miejskiej lub część ekspozycji wewnętrznej, gdzie opowiadaliśmy o wielu ciekawostkach związanych z organizacją i prowadzeniem transportu publicznego.

A jeśli chodzi właśnie o to, to goście zaglądali także sami na pierwsze piętro budynku administracyjnego. Tam można było zobaczyć pozostałe wystawy tematyczne, które ekipa Zajezdni Muzealnej Brus przygotowała dla zwiedzających w tym sezonie turystycznym. Zainteresowaniem cieszyła się multimedialna ekspozycja sygnalizatorów świetlnych "Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80." oraz wystawa tablic kierunkowych - przednich, bocznych i tylnych z autobusów i tramwajów.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na Facebooku <<

Po raz ostatni można było zobaczyć wystawę reklamowych smyczy transportowych "45 centymetrów komunikacji". Tą nietypową ekspozycję można było zobaczyć wcześniej w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź przy ulicy Wierzbowej 51. Pożegnaliśmy również ciekawą prezentację biletów komunikacji miejskiej z Łodzi i regionu łódzkiego"Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015".

[Kliknij na zdjęcia, aby obejrzeć fotogalerię z wydarzenia]

20150516 4   20150516 35   20150516 12


Kiedy już ktoś zgłodniał lub potrzebował podnieść sobie ciśnienie, to mógł skorzystać po raz ostatni w tym sezonie ze specjalnej strefy gastronomicznej. Smaczne burgery serwował Mafiosso Food Truck, natomiast aromatyczną kawę oferował Coffee Runner. Wraz z Panem Rowerskim wszyscy przyłączyli się do zbiórki Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na rzecz ratowania historycznych wagonów tramwajowych. Dzięki tej współpracy część złotówek trafiła na poczet naszej zbiórki.

PRZEDŁUŻONE POŻEGNANIE IKARUSÓW

Od piątku, 18 września aż niedzieli, 20 września uroczyście żegnaliśmy te kultowe autobusy z Węgier. W ramach cyklu imprez, które MPK Łódź przygotowało wraz z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, pojazd o numerze bocznym #1553 kursował po mieście. Pasażerowie mogli spotkać historyczny autobus na popularnej linii 99A - z Maratońskiej na 11 Listopada. Odbyła się także specjalna wycieczka śladami tych historycznych autobusów w Łodzi. Dwa Ikarusy 280 oraz Ikarus 260 zawitały między innymi w okolice placu Wolności czy zajezdni autobusowej na Nowych Sadach.

Dzięki współpracy z firmą Toi Toi Polska nasi goście mogli skorzystać z zaplecza sanitarnego, które znajdowało się tym razem po zachodniej stronie hali techniczno-postojowej. Wcześniej, dzięki specjalnym barierkom, mogliśmy na nowo zaaranżować ciągi piesze przy wejściu głównym na teren Zajezdni Muzealnej Brus.

ZAPROSZENIA NIE BĘDZIE

W tym miejscu zawsze zapraszaliśmy na kolejne drzwi otwarte. Jednak tym razem takiego zaproszenia nie będzie. W Zajezdni Muzealnej Brus rozpoczynamy przerwę techniczną, która potrwa aż do 29 lutego 2016 roku. Wiosną przyszłego roku ruszy kolejny sezon turystyczny. Bieżące informacje o działalności obiektu można znaleźć na stronie kmst.pl/aktualnosci/dzieje-sie-na-brusie lub kmst.pl/aktualnosci/z-zycia-klubu.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments