Zaloguj Zarejestruj
Warsztaty dla najmłodszych, wycieczki po terenie oraz kilkanaście historycznych pojazdów. Zajezdnia Muzealna Brus znów będzie otwarta. Warsztaty dla najmłodszych, wycieczki po terenie oraz kilkanaście historycznych pojazdów. Zajezdnia Muzealna Brus znów będzie otwarta. Rafał Mateja

Kolejne "drzwi otwarte" w Zajezdni Muzealnej Brus już 29 maja

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi nie zwalnia tempa, szczególnie w maju. Wielkimi krokami zbliżają się kolejne drzwi otwarte przy ul. Konstantynowskiej. Z okazji Dnia Dziecka odbędą się też specjalne warsztaty dla najmłodszych zwiedzających, będzie można wejść do niedostępnej na co dzień hali techniczno-postojowej.

Jeszcze niedawno ekipa organizacyjna odsypiała długie godziny spędzone podczas muzealnej akcji. Jednak już niedługo trzeba będzie przygotować teren w związku z wizytą kolejnych zwiedzających. Piąte drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus w tym roku, odbędą się w niedzielę (29 maja) w godzinach od 12.00 do 16.00. Wstęp jest bezpłatny.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB <<

Zapraszamy do zwiedzania niedostępnej za każdym razem hali techniczno-postojowej. Pod nadzorem ekipy organizacyjnej udostępniona będzie specjalna ścieżka na całej długości tego ponad stuletniego budynku. To niebywała okazja do zobaczenia przede wszystkim najstarszych wagonów z bliska, w tym Herbranda VNB-125 z 1898 roku czy wagonu doczepnego typu "belgijskiego" z 1910 roku. Po służbie na Nocy Muzeów 2016 w Łodzi do zobaczenia będa również kultowe Ikarusy. Pośród tych kilku historycznych pojazdów zobaczyć będzie można też Mercedesa O405N2, który był jednym z pierwszych autobusów niskopodłogowych w naszym mieście.

Zachęcamy także do udziału w zbiórce publicznej, którą rozpoczęliśmy niedawno. W tym roku, prócz remontów i bieżącego utrzymania historycznych pojazdów, zbieramy na zakup kolejnych wagonów oraz przygotowanie przyszłorocznych wystaw tematycznych na terenie zajezdni. Wystarczy zabrać ze sobą 1, 2 czy 5 złotych i następnie wrzucić do jednej z kilku specjalnych skarbonek, w które wyposażeni zostaną nasi wolontariusze.

DLA MAŁYCH WARSZTATY, DLA DUŻYCH WYCIECZKI

Wszystkich, którzy chcieliby poznać historię komunikacji zapraszamy na wycieczki z przewodnikiem po obiekcie. Te będą startować o godzinie 12.30 i 14.00 - tradycyjnie spod przystanku autobusowego na terenie. Natomiast najmłodszych zwiedzających zachęcamy do udziału w komunikacyjnych warsztatach (uczestnicy do 12 lat). Początek o godzinie 12.00 i 14.00 - zbiórka przy namiocie informacyjnym.

PAROWOZOWNIA W ZAJEZDNI

W czasie zbliżającego się wydarzenia będziemy mieli gości. Do Zajezdni Muzealnej Brus przyjadą przedstawiciele zabytkowej Parowozowni w Skierniewicach. Pasjonaci kolei opowiedzą o zgromadzonej tam kolekcji unikatowych parowozów i wagonów - pasażerskich i towarowych oraz innych maszyn kolejowych. To nie bywała okazja poznania świata szerokich torów.

JAK DOJECHAĆ DO NAS?

Dojazd na Brus (przystanek docelowy: Konstantynowska - Brus) zapewnia komunikacja miejska - tramwaje linii 9 (Radiostacja - Konstantynów Łódzki) i 43 (Telefoniczna - Lutomiersk) obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. Obowiązuje na nich taryfa miejska (od strony Łodzi) i podmiejska (od strony Konstantynowa i Lutomierska) oraz bilety okresowe.

Tegoroczne drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbywają się w ramach obchodów 35-lecia Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Wydarzenia objęte są patronatem honorowym Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydenta Miasta Łodzi.

 

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments