Kolejne "drzwi otwarte" w Zajezdni Muzealnej Brus już 18 września

W połowie września w Zajezdni Muzealnej Brus zawsze obchodziliśmy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym roku nie będzie inaczej. Komunikacyjna niedziela to propozycja dla całych rodzin, a Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zaprasza wszystkich już od godziny 12.00.

Niedziela, 18 września będzie przedostatnim terminem, w którym będzie można odwiedzić dawną zajezdnię tramwajową przy ulicy Konstantynowskiej 115. W tym dniu brama dla zwiedzających będzie otwarta od godziny 12.00 do 17.00. Jak zapewne Państwo wiecie, ideą działalności Zajezdni Muzealnej Brus jest przybliżanie historii komunikacji miejskiej m.in. poprzez udostępnienie znajdującego się na terenie taboru.

Zwiedzający zobaczą kilka zabytkowych tramwajów (m.in. Herbranda VNB-125 z 1898 roku czy Duwaga GT6 z 1957 roku) oraz historycznych autobusów (m.in. Jelcza PRI110U z 1982 roku i Mercedesa O405N2 z 1995 roku), które stanowią trzon kolekcji zgromadzonej na potrzeby przyszłego muzeum transportu.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na Facebooku <<

Uzupełnieniem zewnętrznej ekspozycji taborowej będą tematyczne ekspozycje wewnętrzne. Na pierwszym piętrze budynku administracyjnego znajdują są wystawy "Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80.", "Tramwajowe mierniki elektryczne" oraz "Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015".

Trudno zrezygnować z atrakcji, które cieszą się powodzeniem od początku sezonu. Chodzi oczywiście o wycieczki z przewodnikiem. Jeśli chcieliby Państwo poznać historię tego ponad stuletniego obiektu lub poznać losy tramwajów i autobusów tutaj stacjonujących, nic prostszego. Początek każdej z nich na przystanku autobusowym na terenie zajezdni. Wycieczki ruszają o godz. 13.00 i 15.00.

Z ZAJEZDNI LIMANOWSKIEGO DO ZAJEZDNI BRUS

Przez najbliższe dni trwać będzie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2016 w Łodzi. Jednym z wydarzeń będzie dzień otwarty w zajezdni autobusowej MPK Łódź przy ulicy Limanowskiego. Odbędzie się on również w niedzielę, 18 września. Kolejne grupy wejdą do obiektu o godz. 10.00 i 11.30. Dodatkowo, pomiędzy zajezdnią Limanowskiego, a Zajezdnią Muzealną Brus będzie kursował zabytkowy autobus marki Ikarus. Przejazd jest bezpłatny. Kursy odbędą się po każdej turze zwiedzania zajezdni Limanowskiego - ok. godziny 11.00 i 12.30.

Przypominamy, że jedyne oficjalne terminy drzwi otwartych znajdują się na stronie KMST, a także na turystycznych stronach Urzędu Miasta Łodzi i Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. W związku z powyższym w czasie prac przygotowawczych, w dniu udostępnienia zajezdni nie ma możliwości zwiedzania wcześniej niż od godziny 12.00.

JEDZENIE I POMAGANIE

Cały czas będą mogli Państwo wspomóc działania Klubu Miłośników Starych Tramwajów. W tym roku, prócz remontów i bieżącego utrzymania historycznych pojazdów, zbieramy na zakup kolejnych wozów oraz przygotowanie nowych wystaw tematycznych na terenie przyszłego muzeum transportu. Jak można stać się jednym z darczyńców? Wystarczy wrzucić 1, 2, 5 złotych lub więcej do specjalnie przygotowanych i oznaczonych... kasowników. W ramach gastrostrefy pojawi się Rudygrill, który będzie serwował pieczone dania i nie tylko.

JAK DOJECHAĆ NA BRUS?

Dojazd na Brus (przystanek docelowy: Konstantynowska - Brus) zapewnia komunikacja miejska - tramwaje linii 9 do Konstantynowa Łódzkiego i linii 43 relacji Telefoniczna - Lutomiersk. Obowiązuje na nich taryfa miejska (od strony Łodzi) i podmiejska (od strony Konstantynowa i Lutomierska) oraz bilety okresowe.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments