Zaloguj Zarejestruj

Zajezdnia Muzealna Brus. 11 listopada zakończenie sezonu 2016!

Jeśli jeszcze nie odwiedzali Państwo dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Konstantynowskiej, to koniecznie należy to zrobić 11 listopada. Wówczas łodzianie i turyści będą mieli ostatnią możliwość zobaczenia Zajezdni Muzealnej Brus. Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zaprasza już od godziny 12.00.

Ostatnie drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbędą się w piątek, 11 listopada w godzinach od 12.00 do 15.00. Przez trzy godziny zwiedzający będą mogli zobaczyć największą w mieście kolekcję historycznego taboru pasażerskiego i technicznego wraz z najstarszym w Łodzi tramwajem - Herbrandem VNB-125 z 1898 roku oraz niepowtarzalnym wagonem nauki jazdy 2N1 z 1950 roku. Uzupełnieniem pojazdów szynowych będzie kilka historycznych autobusów (m.in. Jelcz PRI110U z 1982 roku, Ikarus 260 z 1983 roku i Mercedes O405N2 z 1995 roku), które stanowią trzon kolekcji zgromadzonej na potrzeby tworzenia przyszłego muzeum transportu.

Tradycyjnie goście ZMB będą mogli zwiedzać ją samodzielnie albo wybrać się na wycieczkę z przewodnikami. Aby zwiedzić ją z przewodnikiem wystarczy pojawić się o godz. 13:00 na przystanku autobusowym na terenie zajezdni. Dzięki takiej formie zwiedzania będzie można poznać historię tego ponad stuletniego obiektu tramwajowego oraz poznać losy tramwajów i autobusów tutaj stacjonujących. Mamy nadzieję, że jesienna pogoda nie zaszkodzi w zagłębianiu się w niuanse łódzkiej komunikacji miejskiej.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB <<

Jednocześnie przypominamy, że jedyne oficjalne terminy drzwi otwartych znajdują się na stronie KMST, a także na turystycznych stronach Urzędu Miasta Łodzi i Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. W związku z powyższym w czasie prac przygotowawczych, w dniu udostępnienia zajezdni nie ma możliwości zwiedzania jej wcześniej niż od godziny 12.00.

Uzupełnieniem zewnętrznej ekspozycji taborowej będą tematyczne ekspozycje wewnętrzne. Na pierwszym piętrze budynku administracyjnego (ceglany budynek przed bramą główną) znajdują są wystawy "Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80.", "Tramwajowe mierniki elektryczne" oraz "Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015". Pozostała część pomieszczeń jest wyłączona ze zwiedzania z uwagi na prace remontowe. Przepraszamy za utrudnienia z tym związane!

Ostatnie drzwi otwarte, to także ostatnia możliwość wsparcia zbiórki, którą prowadzi Klub Miłośników Starych Tramwajów. W tym roku, prócz remontów i bieżącego utrzymania historycznych pojazdów, zbieramy także na zakup kolejnych pojazdów oraz przygotowanie nowych wystaw tematycznych na terenie Zajezdni Muzealnej Brus. Aby stać się jednym z darczyńców, wystarczy wrzucić 1, 2, 5 złotych lub więcej do specjalnie przygotowanych i oznaczonych... kasowników.

JAK DO NAS DOJECHAĆ?

Dojazd na Brus (przystanek docelowy: Konstantynowska - Brus) zapewnia komunikacja miejska - tramwaje linii 9 do Konstantynowa Łódzkiego i linii 43 relacji Telefoniczna - Lutomiersk. Obowiązuje na nich taryfa miejska (od strony Łodzi) i podmiejska (od strony Konstantynowa i Lutomierska) oraz bilety okresowe. Ze względu na prace remontowe na skrzyżowaniu ulic Konstantynowskiej i Juszczakiewicza, a także z uwagi na niewielką liczbę miejsc parkingowych, nie zalecamy dojazdu samochodem.

PO PIĄTKU... PRZERWA

Od 12 listopada 2016 roku w Zajezdni Muzealnej Brus rozpoczynamy przerwę techniczną, która potrwa aż do 26 lutego 2017 roku. Rozpoczęły się już prace związane z remontem dachów, a to nie wszystkie zaplanowane remonty. Wiosną przyszłego roku ruszy kolejny sezon turystyczny, a wraz z nim nowości. Bieżące informacje o działalności obiektu można znaleźć na stronie kmst.pl/aktualnosci/dzieje-sie-na-brusie lub kmst.pl/aktualnosci/z-zycia-klubu. W okresie zimowym zwiedzanie będzie możliwe jedynie po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments