Skład 5N+5ND w Zajezdni Muzealnej Brus

Zajezdnia Muzealna Brus ma docelowo być miejscem postoju wszystkich wagonów historycznych. Większość taboru już tutaj stacjonuje, część tramwajów gości w obiekcie tymczasowo. Najnowszym gościem jest należący do MPK Łódź skład wagonów 5N+5ND, znany łodzianom m.in. z Tramwajowej Linii Turystycznej.

Przyjazd składu "enek" do Zajezdni Muzealnej Brus to wspólna inicjatywa miejskiego przewoźnika oraz Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Para enek to kolejne wagony historyczne, które MPK zdecydowało się powierzyć czasowej opiece członków KMST. W tym roku przez kilka miesięcy w Zajezdni Muzealnej Brus stacjonowały dwa Lilpopy z dwudziestolecia międzywojennego, a także Herbrand GE58 z 1910 roku. Postój na Brusie z dala od zgiełku i codziennej pracy przewozowej, daje szansę na dopieszczenie pojazdów i przyjrzenie się detalom, na które normalnie nie ma czasu.

Warto przy tym podkreślić, że dla wagonu doczepnego 5ND nr 644 nie jest to pierwsza styczność z tą zajezdnią. W latach 70. tramwaj ten stacjonował na Brusie i regularnie pojawiał się w obsłudze linii 43 i 43bis. Również wiele innych tramwajów było w jakiś sposób związanych z tym miejscem, zanim trafiły do Zajezdni Muzealnej Brus jako eksponaty. Eksploatowane tu były m.in. Herbrand GE58 nr 71, 5N nr 4092 czy 803N nr 2.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments