Zaloguj Zarejestruj

Zajezdnia Muzealna Brus: MPK Łódź wyremontuje tory wyjazdowe

W niedzielę, 12 marca rozpoczęła się wymiana torów wyjazdowych z Zajezdni Muzealnej Brus. To kolejne działania miasta na rzecz przyszłego muzeum, po ubiegłorocznych pracach dekarskich, realizowanych przez Zarząd Lokali Miejskich.

Stan torów wyjazdowych jest poważnym problemem Zajezdni Muzealnej Brus. O ile przejazd w kierunku Łodzi czy Konstantynowa nie przysparza większych problemów, to wjazdy i wyjazdy z zajezdni niejednokrotnie kończyły się wykolejeniem. Takie sytuacje są szczególnym zagrożeniem dla zabytkowych tramwajów ze względu na dużo większe ryzyko uszkodzenia. Stan torów jest tak fatalny, że na niewiele zdały się dotychczasowe awaryjne naprawy.

Sytuacja była na tyle poważna, że władze miasta przychyliły się do wniosku Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi i nakazały wymianę torów. Prace na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu wykonywać będzie MPK Łódź. Dzięki wymianie torów będzie można bezpieczniej użytkować historyczny tabor, a także zwiększyć komfort pracy obsługi Zajezdni Muzealnej Brus.

Wymiana wyjazdów była już koniecznością, ale pilnych potrzeb jest dużo więcej. Od ostatniego remontu infrastruktury torowo-sieciowej w ZMB minęło już kilkadziesiąt lat. Pilnej naprawy wymagają zużyte zwrotnice, na których również dochodzi do wykolejeń. Konieczna jest również wymiana pokrzywionych słupów trakcyjnych oraz sieci trakcyjnej, także znacznie zużytej.

Osobną kwestią pozostaje konieczność remontu torowiska na ul. Konstantynowskiej pomiędzy Zajezdnią Muzealną Brus a Zdrowiem. Stan infrastruktury nie jest najlepszy, a ewentualne wyłączenie toru z użytkowania odetnie ZMB od połączenia z miastem. Istotna w tym kontekście jest też kwestia remontu linii do Konstantynowa Łódzkiego, bez którego nie ma co marzyć o wymianie torów na odcinku łódzkim.

PRAC BĘDZIE WIĘCEJ

Wymiana torów wyjazdowych to kolejne prace realizowane przez miasto w związku z funkcjonowaniem Zajezdni Muzealnej Brus. W ubiegłym roku Zarząd Inwestycji Miejskich wyremontował dachy na większości budynków zajezdni. Szerszy niż pierwotnie zakładany zakres prac był wynikiem współpracy Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W tym roku ZLM odnowi część elewacji budynków. Natomiast w ramach Budżetu Obywatelskiego wyremontowany zostanie budynek toalet dla zwiedzających, a ZDiT wyznaczy przejście dla pieszych pomiędzy Zajezdnią a muzeum w schronie przeciwlotniczym, prowadzonym przez Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów "Kompanja Brus". 

To wszystko jednak działania doraźne. Bez generalnego remontu za najdalej kilka lat obiekt trzeba będzie zamknąć dla zwiedzających.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments