Historyczny wagon 805Na nowym eksponatem Zajezdni Muzealnej Brus

Zbiory historycznego taboru wzbogaciły się o kolejny tramwaj. Dzięki współpracy Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi i MPK Łódź do Zajezdni Muzealnej Brus trafił wagon 805Na nr 2394.

Najnowszy eksponat jest przedstawicielem najliczniejszej serii wagonów kursujących po Łodzi. Pojazd według dokumentacji został wyprodukowany w 1979 roku i był jednym z pierwszych pojazdów serii 805Na dostarczonych do Łodzi. Jednakże przeszłość pojazdu jest dużo ciekawsza i skrywa kilka tajemnic.

Wagon przykuł uwagę członków Klubu już wiele lat temu niepasującymi do rocznika detalami. Mimo przebytego remontu zachowały się duży szyberdach w kabinie motorniczego oraz ukośnie ustawione oprawy oświetlenia wewnętrznego na pomostach. Te elementy są charakterystyczne dla wcześniejszej serii, czyli 805N. A to oznacza, że w którymś momencie tramwaj otrzymał nadwozie od pierwotnej wersji z lat 1977-1978.

Starania o zachowanie tego pojazdu na cele historyczne rozpoczęliśmy w lipcu 2017 r. Niecały miesiąc później uzyskaliśmy od MPK zapewnienie, że po wycofaniu z eksploatacji zostanie on zachowany jako eksponat. Od tej chwili czekaliśmy tylko na moment wycofania z ruchu. Ta chwila nadeszła w lutym, kiedy dostawy zmodernizowanych wagonów typu 805Na i M8CN pozwoliły wycofać kolejne najbardziej wysłużone osiemset piątki z zajezdni Chocianowice. Wagon nr 2394 po raz ostatni woził pasażerów w poniedziałek, 19 lutego na dziewiątej brygadzie linii 3.

W ciągu następnych dwóch dni zdemontowano biletomat, radiotelefon i sterownik z GPS, a w zamian założono drobne detale, m.in. klasyczne lampy w miejsce ledowych. 22 lutego członkowie KMST odprowadzili tramwaj do Zajezdni Muzealnej Brus. Obecnie dokonywane są oględziny wagonu pod kątem stopnia zachowania oryginalnych elementów, a także prowadzone drobne naprawy związane z uzupełnianiem wyposażenia. Docelowo planuje się, że tramwaj zostanie odbudowany do swojej pierwotnej formy, czyli "szybkowca". Na razie trudno jednak określić kiedy mogłoby to nastąpić.

Warto w tym miejscu dodać, że wagon nr 2394 jest pierwszym wagonem serii 805Na, który stacjonuje na Brusie. Zajezdnia ta nigdy wcześniej nie eksploatowała wagonów ten serii. Więcej informacji o pojazdach Zajezdni Muzealnej Brus znajduje się na stronie kmst.pl/tabor.

ROK 2018 ROKIEM KOMUNIKACYJNYCH ROCZNIC

jubigraf2018

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments