Zaloguj Zarejestruj
Unikatowa doczepa typu 2ND wróciła do Łodzi Jakub Tarka

Unikatowa doczepa typu 2ND wróciła do Łodzi

Pomimo epidemii koronawirusa i odcięcia od sieci tramwajowej, Zajezdnia Muzealna Brus wzbogaciła się o kolejny tramwajowy eksponat. Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi sprowadził unikatową doczepę typu 2ND z 1955 roku.

Wagony serii 2ND były pierwszymi fabrycznie nowymi doczepami, które trafiły do Łodzi po zakończeniu II wojny światowej. W 1955 roku chorzowski Konstal wyprodukował zaledwie 15 takich pojazdów. Na przełomie lat 1955-56 dziesięć z nich zasiliło park taborowy łódzkiego MPK. Przydzielono je do nieistniejącej już zajezdni Dąbrowskiego.

Doczepy były niezwykle podobne do wagonów silnikowych - posiadały dzieloną szybę czołową oraz świetlik na tablicę kierunkową, a wewnątrz charakterystyczną zabudowę nad pomostem, w której w wagonach motorowych znajdowały się wyłącznik nadmiarowy i bezpieczniki. Od zewnątrz pojazdy można było odróżnić wyłącznie po braku lub nie, pantografu.

Wagony doczepne posiadały również typowe dla serii 2N jednoskrzydłowe drzwi wejściowe, których obsługa sprawiała pasażerom ogromne trudności. W wagonie nr 588 oraz prawdopodobnie 590 zwężono przednie wejścia na wzór serii 2N2, ale ostatecznie wszystkie pojazdy wycofano z ruchu w 1974 roku, czyli po zaledwie 19 latach eksploatacji. Dwie sztuki przekazano do Grudziądza, pięć do Bydgoszczy, a pozostałe trzy sprzedano osobom prywatnym.

ALTANKA Z TRAMWAJU

Do dzisiejszych czasów zachował się jedynie lekko zmodernizowany wagon nr 588. Po wycofaniu z ruchu trafił do Kolumny pod Łaskiem, gdzie był wykorzystywany jako domek letniskowy. Wewnątrz postawiono dwie ścianki działowe, wyodrębniając w ten sposób schowek oraz oddzielony od niego zamykany pokoik z werandą. W stopniach wejściowych wylano betonowe schody.

Pomimo zmiany przeznaczenia i demontażu części wyposażenia, w pojeździe zachowało się wiele oryginalnych elementów, jak sklejkowe wyłożenia sufitu, oświetlenie, niektóre siedzenia czy kratki wentylacyjne. Na pomostach nadal można znaleźć mechanizmy dzwonków konduktorskich czy reflektory do podświetlenia tarcz dachowych.

POWRÓT DO ŁODZI

W 2019 roku, po trwających przez dłuższy czas negocjacjach, zapadła decyzja o zakupie pojazdu. Transport zaplanowano na wiosnę.

Ostatecznie, na dzień odbioru wybrano piątek, 22 maja. O godzinie 8.00 na posesji właściciela zjawił się ciężki sprzęt oraz grupa wolontariuszy Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Po wycięciu utrudniających przejazd krzaków udało się ustawić dźwig. Po pewnych przygotowaniach, za drugim podejściem wagon podniesiono i przestawiono bliżej ogrodzenia. Następnie przełożono go nad ogrodzeniem i postawiono na stojącej na sąsiedniej posesji lawecie.

Około godziny 11.00 transport dotarł do Zajezdni Muzealnej Brus. Kolejny dźwig zestawił tramwaj na przygotowane wcześniej podwozie. Na koniec, doczepa została odholowana na drugą stronę zajezdni, wykonując pierwszy od 46 lat przejazd na szynach. Operację rozładunku śledzili reporterzy Radia Łódź, którzy zobaczyli informację o tramwaju na profilu Klubu na Facebooku.

SFINANSOWANO Z 1%

Zakup tramwaju oraz jego transport pochłonęły łącznie 7118 zł. Wydatki sfinansowano ze środków pochodzących z 1% podatku od osób fizycznych. W 2019 roku ze środków z jednego procenta udało się odnowić wagon GT6 nr 805 z 1963 roku.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments