Zaloguj Zarejestruj

NGO.pl. "Z miłości do zbiorkomu"

Przychodzi do nas Jaś. Nie umie jeszcze przykręcić śrubki. Ale kilkanaście lat później jest panem Janem - mechanikiem, inżynierem albo motorniczym - mówi Jerzy Wojtowicz, wiceprezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów - możemy przeczytać w portalu NGO.pl.

Tata Pawła Kaźmierczaka pracował jako motorniczy. Podobnie zresztą jak pradziadek. Dziadek z kolei był dyspozytorem, a teraz ten zawód wykonuje pan Paweł. Dodajmy, że motorniczą jest jego narzeczona. Historia rodziny pana Pawła jest więc 120-letnią historią łódzkich tramwajów.

I wszystko kręci się wokół nich jak na tramwajowej pętli, a właściwie krańcówce - bo tak mówi się w Łodzi: po godzinach pan Paweł angażuje się w działający w tym mieście Klub Miłośników Starych Tramwajów. Wolontariuszem jest już od dziewiętnastu lat.

Motorniczym jest tata Artura Jarząbka. Sam był kierowcą autobusu, a teraz pracuje w Zarządzie Dróg i Transportu. Do Klubu przyszedł w 2001 roku. Sześć lat później dołączył Grzegorz Błaszczyk - tramwajami interesuje się po prostu od zawsze. Dojeżdża ze Zgierza: jeszcze do niedawna tramwajem, ale linię 46 zawieszono.

Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej NGO.PL. 14.02.2020

Last modified on wtorek, 19 maj 2020 05:25
Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments