Zaloguj Zarejestruj
Uczestniczące w imprezie wagony GT6. Uczestniczące w imprezie wagony GT6. (C) Bartosz Stępień

20 lat wagonów GT6 w Łodzi

Obchody dwudziestolecia wagonów GT6 w Łodzi rozpoczęły się o godzinie 9:00 na pętli przy ul. Północnej w słoneczną sobotę 5 czerwca 2010 roku.

Jako pierwszy na miejscu pojawił się wóz z zajezdni Brus, niedługo po nim przybyły trzy wagony helenowskie. Wszystkie pojazdy zostały dokładnie sfotografowane na tle zabytkowej poczekalni tramwajowej, a jest to widok rzadki – na co dzień tramwaje tu nie zawracają. Następnie uczestnicy przejazdu usadowili się w wagonach, które wyruszyły na podbój miasta.

Parada wagonów typu GT6, zwanych potocznie „helmutami”, wzbudzała nie lada zainteresowanie wśród przechodniów. Tramwaje, każdy oznakowany tablicą „20 lat wagonów GT6 w Łodzi”, przemknęły kolejno ulicami Północną, Ogrodową, Zachodnią, al. Kościuszki, Żwirki i Piotrkowską do Placu Niepodległości, gdzie miał miejsce pierwszy fotostop. Wszyscy uczestnicy wycieczki, nawet najmłodsi, zabrali się za dokumentacje fotograficzną. Chętni mogli zapoznać się z pulpitem motorniczego czy różnicami w budowie poszczególnych wozów.

Po postoju na pl. Niepodległości parada niemieckich wozów wyruszyła w dalszą podróż. Po przejechaniu niemal całej ulicy Pabianickiej znaleźliśmy się na nowej pętli Chocianowice-IKEA, gdzie jeszcze do niedawna rozpościerały się pola. Dziś znajduje się tu wielkie centrum handlowe Port Łódź, a z krańcówki odjeżdżają tramwaje linii 11 i 46 (w stronę miasta) oraz P (w stronę Pabianic). Na tejże pętli spotkaliśmy się z najnowszym łódzkim tramwajem – PESĄ 122N. Po krótkim postoju wyruszyliśmy w dalszą podróż.

W drodze do zajezdni Brus zrobiliśmy krótki fotostop na ul. Pabianickiej, następnie jadąc trasą linii 46 dotarliśmy do ul. Legionów, w którą to skręciliśmy, ale w kierunku zachodnim. Po kilkunastu minutach byliśmy już na Konstantynowskiej przy uruchomionej w 1910 roku zajezdni Brus. Dzięki przychylności kierownictwa Tramwajów Podmiejskich Sp. z o.o. mogliśmy urządzić najciekawszy fotostop całej imprezy. Dzięki temu, iż tory odstawcze obok remizy na naszą prośbę pozostały w sobotę puste (w weekendy stoi tu wiele wozów), wszystkie tramwaje uczestnicząc w paradzie można było ustawić obok siebie. Była to niezrównana okazja do wykonania fantastycznych ujęć.

Na odcinek konstantynowski wjechały już tylko dwa tramwaje (z uwagi na podstacje): brusowski 47 oraz helenowski 72. Jadąc za liniowym 43 stworzyliśmy małą kawalkadę, witaną uśmiechami przez mieszkańców Konstantynowa. Przy trójkącie manewrowym na Placu Wolności zrobiliśmy sobie krótką przerwę, dając czas liniowemu tramwajowi na dojechanie do Lutomierska. Gdy tylko tam dotarł, kontynuowaliśmy podróż przez malownicze okolice trasy linii 43. Po krótkim fotostopie przy moście nad Nerem wjechaliśmy do Lutomierska.

Fenomenem Lutomierska jest to, iż jest to jedyna w Polsce wieś, do której doprowadzono komunikację tramwajową. Mieszkańcy tej miejscowości mogą być dumni z tego, iż mają u siebie tramwaj. Malownicza pętla uliczna w Lutomiersku jest miejscem, gdzie bieg kończą tramwaje linii 43, dowożące codziennie mieszkańców do Konstantynowa i Łodzi. To wszystko, wraz z pobliskim mostem kratownicowym sprawia, iż trasa ta jest jedną z najpiękniejszych w Polsce.

Po postoju w uroczym Lutomiersku udaliśmy się w drogę powrotną. Na Brusie dołączyły do nas pozostawione na kilkadziesiąt minut tramwaje i – już w komplecie – pomknęliśmy w stronę centrum. Kawalkada przejechała ulicami: Konstantynowską, Zieloną, Narutowicza, Konstytucyjną, Pomorską i Telefoniczną by znaleźć się na ostatnim zaplanowanym postoju. Pętla na Stokach, kilka dni przed imprezą zamknięta z powodu podmycia torów, była już przejezdna. Wykonaliśmy tam kilka fotorafii i po krótkim postoju ruszyliśmy w stronę pętli przy ul. Północnej.

Droga powrotna wiodła ulicą Telefoniczną, Pomorską, Kilińskiego i Północną. Na przystanku przed pętlą chętni mogli wysiąść, tramwaje jedynie ją minęły, udając się do swoich zajezdni. Uczestnicy wycieczki, bogatsi o nowe doświadczenia i wiele ciekawych fotografii, mogli pożegnać sympatyczne wozy GT6 i wrócić do domów. Do zobaczenia na następnych imprezach!

Zarząd KMST pragnie podziękować spółkom Międzygminna Komunikacja Tramwajowa oraz Tramwaje Podmiejskie za udostępnienie wozów na potrzeby przejazdu oraz zapewnienie wsparcia organizacyjnego. Ponadto dziękujemy motorniczym, którzy sprawnie i bezpiecznie wozili uczestników po Łodzi i aglomeracji oraz Klubowiczom, którzy zaangażowali się w organizację i czuwali nad przebiegiem imprezy.

Trasa:
PÓŁNOCNA – Północna – Ogrodowa – Zachodnia – al. Kościuszki – Żwirki – Piotrkowska – pl. Niepodległości (pętla) – Pabianicka – Chocianowice IKEA – Pabianicka – al. Politechniki – Żeromskiego - Kopernika – Gdańska – Legionów – Konstantynowska – KONSTANTYNÓWLUTOMIERSKKONSTANTYNÓW – Konstantynowska - Legionów – Zielona – Narutowicza – Konstytucyjna – Pomorska – działki – Telefoniczna – STOKI – Telefoniczna – działki – Pomorska – Kilińskiego – Północna (powrót wozów do zajezdni).

Login to post comments