Zaloguj Zarejestruj
100 lat Zajezdni Brus i linii konstantynowskiej (C) Bartosz Stępień

100 lat Zajezdni Brus i linii konstantynowskiej

W obchody tej zacnej i okrągłej rocznicy zaangażował się Klub Miłośników Starych Tramwajów, Urząd Miasta Konstantynów Łódzki oraz spółka Tramwaje Podmiejskie. Obchody setnego jubileuszu uruchomienia linii konstantynowskiej i zajezdni Brus odbyły się 18 grudnia 2010 roku (sobota). Impreza rozpoczęła się o godz. 11:00 na Pętli przy ul. Północnej w Łodzi, gdzie zjechały dwa tramwaje specjalnie przygotowane na rocznicę: skład 5N+5ND z początku lat 60. oraz przegubowiec 803N przemalowany w barwy z lat 80.

Enki z floty MPK-Łódź Sp. z o.o. posiadały tarcze z numerem linii 43bis, natomiast przegubowiec z Tramwajów Podmiejskich z okazji stulecia zyskał nowe malowanie, nawiązujące do barw zakładowych obowiązujących jeszcze na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Tramwaje przycągnęły uwagę zebranych, nie co dzień bowiem można spotkać takie okazy w jednym miejscu. Funkcję konduktorów pełnili wolontariusze KMST oraz gość specjalny, o którym poniżej. O historii i obchodach informował Wojciech Źródlak.

Z lekkim opóźnieniem wyruszyliśmy z pętli Północna, by ulicami Północną, Ogrodową, Zachodnią, Legionów i Konstantynowską dotrzeć do zajezdni Brus. Po drodze było wystarczająco dużo czasu, by konduktorzy rozdali i skasowali specjalne okolicznościowe bilety. Z okien tramwajów można było zaś podziwiać ośnieżone pola i drzewa - jeden z niezapomnianych widoków linii konstantynowskiej.

Po dotaciu na Brus grupa łódzka dołączyła do zebranych już wcześniej na terenie zajezdni mieszkańców Konstantynowa i okolic, a ekipa TV TOYA przeprowadziła wywiad z gościem specjalnym imprezy - panią Zofią Kanarek, która była konduktorką na linii 43bis przez wiele lat, a z okazji stulecia zgodziła się raz jeszcze wcielić w tą rolę.

Przyjazd na Brus był doskonałą okazją, by wagony uwiczecznić na błonie fotograficznej lub karcie pamięci. Przegubowce można spotkać tu na co dzień (ale po raz pierwszy w starym malowaniu), ale enki to już prawdziwa rzadkość (chociaż z Brusa jeżdziły najdłużej - do 1991 roku). Do dokumentacji fotograficznej przystąpili wyjątkowo dobrze wyposażeni konduktorzy...

Przed halą czekła na zgromadzonych wagon typu GT6, przystrojony w girlandy nie bez powodu. Podczas obchodów odtworzono scenę z momentu uruchomienia linii - zgromadzeni goście ustawili się tak, jak na fotografii wykonanej sto lat temu (banner na budynku). Również wtedy wagon - berlinka - był przystrojony, a zebrani - w szampańskich nastrojach.

Po pamiątkowym zdjęciu można było przejść do kolejnego punktu programu: oddania do użytku tramwaju GT6 z graffiti nawiązującym do rocznicy. Malowidło zaprojektował i zrealizował zespół Raku&Barry, który ma już na swoim koncie kilka podobnych projektów dla TP, MKT i MPK. Chrztu dokonali wójt Lutomierska Tadeusz Borkowski, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz oraz prezes spółki Tramwaje Podmiejskie Bogdan Rynkiewicz.

Po wizycie na Brusie przyszedł czas na przejazd do Konstantynowa. Po drodze wszyscy zaczytywali się w specjalnie na tą okazję przygotowanych wydawnictwach: numerze 34. Pantografu oraz wydaniu specjalnemu czasopisma 43bis. W obu ukazał się arcyciekawy tekst Wojciecha Dębskiego o historii zajezdni na Brusie oraz linii konstantynowskiej. O tym, jak ważna jest dla mieszkańców Kanzas linia tramwajowa niech świadczy fakt, iż lokalna gazeta nazywa się właśnie 43bis...

W przejeżdzie do Konstantynowa wzięły udział trzy tramwaje: 5N+5ND, 803N oraz GT6. Parada przyciągnęła wiele ciekawskich spojrzeń po drodze oraz w samym Konstantynowie. Atmosferę w udekorowanym wozie GT6 podgrzewał zespół Konstantynowiacy, który wykonywał znane szlagiery oraz swoje kompozycje. Po dojechaniu do Galerii Konstantynów zatrzymaliśmy się na przystanku specjalnym, uruchomionym tylko na jeden dzień.

Krótki postój na przystanku specjalnym byl doskonałą okazją do tego, by pamiątkowe zdjęcie zrobili sobie goście obchodów oraz władze. Od lewej stoją: prezes spółki Tramwaje Podmiejskie Bogdan Rynkiewicz, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz, pani Zofia Kanarek, wójt Lutomierska Tadeusz Borkowski, tajmniczy gość oraz przewodniczący rady nadzorczej spółki Tramwaje Podmiejskie Marek Kostanek.

We wnętrzu Galerii Konstantynów miała miejsce oficjalna część obchodów stulecia zajezdni Brus i linii konstantynowskiej. Przemawiał burmistrz Konstantynowa Henryk Brzyszcz, na spotkaniu nie zabrakło posła Andrzeja Biernata, wicestarosty Ireny Grendy oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim Andrzeja Owczarka. Podczas kilkunastominutowego spotkania nie było łatwo podsumować sto lat działalności linii tramwajowej czy ponad 15-letni okres funkcjonowania spółki Tramwaje Podmiejskie. Zebranie umilały utwory grane przez orkiestrę dętą z Lutomierska.

Wydarzeniami towarzyszącymi były dwie wystawy. Pierwsza z nich została opracowana merytorycznie przez KMST i przygotowana przez Gminne Centrum Informacji i dotyczyła historii linii do Konstantynowa i zajezdni Brus oczywiście. Druga natomiast prezentowała wyniki happeningu plastycznego dla uczniów szkół i przedszkoli przygotowanego przez galerię „Ogród Sztuki” i Miejski Ośrodek Kultury w postaci kilku malowideł na temat tramwaju 43bis.

Na obchodach stulecia nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu. Przysmak ozdobiono napisem rocznicowym oraz rysunkiem tramwaju, a całości dopełniły race. Dzieleniem tortu zajął się prezes TP Sp. z o.o. - Bogdan Rynkiewicz. Po poczęstunku można było jeszcze przejechać się tramwajami - do wieczora Place Wolności w Łodzi i Konstantynowie były połączone linią specjalną.

Zajezdni Brus i linii konstantynowskiej życzymy kolejnych 100 lat funkcjonowania!

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments