Zaloguj Zarejestruj
Wycieczka tramwajowa śladami Juliusza Kunitzera rozpoczęła się na placu Niepodległości. Wycieczka tramwajowa śladami Juliusza Kunitzera rozpoczęła się na placu Niepodległości. Bartłomiej Dariusz Rakowski

Łodzianie w tramwaju podróżowali śladami Juliusza Kunitzera

Czy w Łodzi pada? Na to pytanie w niedzielne przedpołudnie była tylko jedną odpowiedź - niestety pada. Jednak kapryśna pogoda nie przestraszyła uczestników komunikacyjnej wycieczki śladami "ojca" łódzkich tramwajów. Kilkudziesięciu łodzian w historycznym wagonie Konstal 803N podróżowało w ramach projektu "Rok Kunitzera".

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi jest już praktycznie na półmetku realizacji projektu poświęconemu "ojcu" łódzkich tramwajów oraz historii komunikacji miejskiej w mieście. W niedzielę (26 kwietnia) odbyła się wycieczka "Śladami Kunitzera", dzięki której mieszkańcy naszego miasta poznali dziedzictwo jednego z największych przemysłowców ziemi obiecanej.

Punkt startowy, z którego zabraliśmy uczestników znajdował się na placu Niepodległości. Jadąc tramwajem, w okolicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ulica Zamenhofa) warto pamiętać o skrzyżowaniu ulicy Piotrkowskiej i Nawrot. To tam pod koniec września 1905 roku, w tramwaju został zabity Juliusz Kunitzer. Zamachu dokonali dwaj działacze Polskiej Partii Socjalistycznej - Adolf Szulc i Stefan Jędras. Pogrzeb zabitego przedsiębiorcy odbył się 3 października 1905 roku i zgromadził tysiące łodzian, w tym wielu pracowników jego fabryki.

POGOTOWIE RATUNKOWE I PIERWSZA ZAJEZDNIA

Pierwszy krótki postój miał miejsce na alei Kościuszki przy 6 Sierpnia. Gmach obecnego banku PKO BP powstał w miejscu, gdzie stała okazała willa miejska rodziny Kunitzerów, która niestety spłonęła w 1909 roku. Kilkadziesiąt metrów od tego miejsca, w parterowym budynku przy alei Kościuszki 9, miało swoją pierwszą siedzibę Pogotowie Ratunkowe, gdzie Kunitzera zmarł kilkadziesiąt minut po zamachu.

Jadąc obecną ulicą Narutowicza (dawna ulica Dzielna) tramwajowa wycieczka minęła budynek Collegium Anatomicum, który powstał jako Dom Starców i Kalek Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności, w okresie prezesowania Kunitzera. On sam przekazał na ten cel aż 10 tysięcy rubli. Nieco dalej znajduje się dawna zajezdnia tramwajowa przy ulicy... Tramwajowej, z której w grudniu 1898 roku wyjechały na łódzkie ulice pierwsze tramwaje elektryczne. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj MPK Łódź.

Podążając ulicą Pomorską wycieczka przejechała w pobliżu parku "Helenów" przy ulicy Północnej, przy której usytuowano jedną z pierwszych krańcówek łódzkiej sieci tramwajowej. Dalej tramwaj dojechał do placu Wolności, czyli ówczesnego Rynku Nowego Miasta, przez który biegły pierwsze tory do krańcówki przy placu Kościelnym, do wspomnianej krańcówki Helenów oraz krańcówki "Cmentarze.

DO MAUZOLEUM I ZABYTKOWEJ ZAJEZDNI

Jednym z dość istotnych punktów była wizyta na cmentarzu przy ulicy Ogrodowej. W jego ewangelickiej części znajduje się okazałe mauzoleum, które upamiętnia tragicznie zmarłego Juliusza Kunitzera. Do jego powstania przyczyniła się jego żona Agnieszka, a sama konstrukcja to wybitny przykład architektury funerlanej w Polsce. Tam pasażerowie zapalili znicze, a potem udali się w dalszą podróż.

Na zakończenie komunikacyjnej wycieczki śladami "ojca" łódzkich tramwajów uczestnicy zwiedzili zabytkową Zajezdnię Muzealną Brus, która zainaugurowała swoją działalność w grudniu 1910 roku. Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Koleje Dojazdowe (ŁWEKD) wybudowały ten obiekt na potrzeby linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego oraz później także do Lutomierska.

Trasa: PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Żwirki, Kościuszki, Zielona, Narutowicza, Konstytucyjna, Pomorska, plac Wolności, Legionów, Cmentarna, , Srebrzyńska, Cmentarna, Legionów, plac Wolności, Legionów, Konstantynowska - ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS

Projekt "Rok Kunitzera" odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej i jest finansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam"

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments