Zaloguj Zarejestruj
Niegdyś Ikarusy królowały na łódzkich ulicach. Dzisiaj traktowane są już w kategorii zabytku. Niegdyś Ikarusy królowały na łódzkich ulicach. Dzisiaj traktowane są już w kategorii zabytku. Wojciech Dębski

Łódź żegna Ikarusy. Szukamy zdjęć i pamiątek po legendarnych autobusach

Ikarusy w wersji krótkiej i przegubowej były przez ponad pół wieku najpopularniejszymi autobusami miejskimi w Polsce. Od końca lat pięćdziesiątych były obecne także w Łodzi. Jeśli posiadacie jakiekolwiek pamiątki lub zdjęcia związane z wycofywanymi autobusami - koniecznie dajcie znać.

Jednym z ważniejszych punktów tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Łodzi będzie ostateczne pożegnanie ostatnich modeli autobusów marki Ikarus, które od 1959 roku służyły mieszkańcom naszego miasta. W ramach uroczystości Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi wraz z MPK Łódź przygotowują symboliczne pożegnanie przedstawicieli tych węgierskichm, a jednocześnie kultowych autobusów miejskich.

W Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ulicy Wierzbowej 51 pojawi się wystawa przybliżająca historię pojazdów wzbudzających wśród wielu pasażerów ogromny sentyment. W związku z tym zwracamy się do wszystkich mieszkańców o pomoc w utrwaleniu historii Ikarusów w Łodzi. Jeśli posiadacie Państwo jakiekolwiek pamiątki lub zdjęcia związane z wycofywanymi autobusami, prosimy o bezpośredni kontakt z MKM pod numerem telefonu 42 672-12-07 lub drogą e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Placówka muzealna czynna jest od poniedziałku do czwartku od 10.00 do 18.00.

Szczególnie poszukiwane są zdjęcia Ikarusów 260 i 280 z lat osiemdziesiątych oraz starszych modeli z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone!

OSTATNI WEEKEND Z IKARUSAMI

Uroczyste pożegnanie węgierskich autobusów odbędzie się w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2015 w Łodzi. W piątek, 18 września autobusy po raz ostatni spotkać będzie można w ruchu liniowym. Natomiast w sobotę, 19 września łodzianie będą mogli uczestniczyć w uroczystości pożegnalnej w ramach której przewidywana jest możliwość zobaczenia ostatnich modeli autobusów, spotkanie z ich historią oraz ostatni przejazd po mieście połączony z postojami. W czasie tzw. fotostopów będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia historycznych Ikarusów. Więcej informacji i szczegółowy program już wkrótce na kmst.pl.

BILECIARZE I KOLEKCJONERZY WSZYSTKICH MIAST - ŁĄCZCIE SIĘ!

Przy okazji zapraszamy na IX Giełdę Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej. Podczas imprezy przyciągającej kolekcjonerów z całego kraju będzie można wystawić swoje zbiory na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Odbędzie się ona w sobotę, 19 września w godzinach od 8.00 do 14.00. Wstęp dla gości jest wolny. Wystawcy ponoszą koszt w wysokości 6,00 złotych.

Podczas giełdy zostanie rozstrzygnięty także konkurs na najcenniejszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską. Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, które posiadają w swoich zbiorach różne ciekawostki związane z tramwajami i autobusami - archiwalne dokumenty, zabytkowe artefakty czy zapomniane przez czas bilety. Starocie należy zdeponować w siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź przy ulicy Wierzbowej 51 do 17 września. Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 42 672-12-07 lub drogą e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wydarzenia organizowane są w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2015 w Łodzi

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments