Jazda testowa na pętli Wyszyńskiego. Jazda testowa na pętli Wyszyńskiego. Marcin Jeżewski

Witamy pierwszy tramwaj na Olechowie

W najbliższą sobotę, 31 października otwarta zostanie wyremontowana Trasa WZ. Tego dnia oddany zostanie do użytku pierwszy od 23 lat nowy fragment sieci tramwajowej, czyli odcinek Augustów - Olechów. Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi postanowił zaznaczyć ten historyczny moment.

Ostatnie ćwierćwiecze stoi pod znakiem tramwajów, które ponownie przeżywają swoją złotą erę. Również polskie miasta zaczęły rozbudowywać torowiska, a Olsztyn reaktywuje całkowicie zlikwidowaną sieć. Niechlubnym wyjątkiem na tym tle była Łódź. Ostatni nowy odcinek sieci tramwajowej oddano ponad 23 lata temu i był to fragment od pętli na Starym Widzewie (przy wiadukcie kolejowym) do Puszkina.

Lata 90. stały jednak pod znakiem likwidowania tras. Tylko w tym samym 1992 roku zlikwidowano tramwaje na Nowym Złotnie, Broniewskiego i wokół Bałuckiego Rynku. Z biegiem lat z mapy Łodzi zniknęły trasy na Bema i wzdłuż ulicy Rudzkiej. Ostatnia likwidacja nastąpiła w 2008 roku, kiedy to zamknięto dla ruchu tramwajowego ulice Czerwoną i Wróblewskiego.

Otwarcie odcinka olechowskiego jest więc symboliczne, gdyż przełamuje dotychczasowe tendencje. Ponadto stanowi on zwieńczenie projektu, który pierwotnie miał być realizowany jeszcze na początku lat 90. Z tej okazji Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zaprasza na wspólny przejazd pierwszym liniowym tramwajem, który dotrze na nową krańcówkę. Będzie to szósta brygada linii 10.

Rozkład jazdy wygląda następująco:

  • 4.00 - wyjazd wagonu z zajezdni Telefoniczna
  • 4.16 - odjazd ze Skrzyżowania Marszałków (wjazd na widzewski odcinek Trasy WZ)
  • 4.28 - odjazd z przystanku Rokicińska-Lermontowa (historyczny, pierwszy wjazd na nowy odcinek toru)
  • 4.40 - przyjazd na pętlę Olechów.

Na krańcówce nastąpi symboliczne przecięcie wstęgi. Zachęcamy do zabrania aparatów fotograficznych i statywów. Tramwaj odjeżdża z krańcówki Olechów o godzinie 4.47, co oznacza, że na zdjęcia będzie tylko 7 minut.

Władze miasta zapraszają z kolei na historyczny pierwszy przejazd po całej trasie WZ. Zrealizuje go tramwaj linii 10 kursem o godz. 4:44 z krańcówki Wyszyńskiego. Będzie to szósty tramwaj, który dojedzie na Olechów (i jednocześnie czwarta z "dziesiątek").

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments