Na Piknik Niepodległościowy można dojechać jednym z zabytkowych tramwajów. Na Piknik Niepodległościowy można dojechać jednym z zabytkowych tramwajów. Bartłomiej Dariusz Rakowski

Parada zabytkowych tramwajów na Święto Niepodległości 2015

W środę, 11 listopada obchodzić będziemy Święto Niepodległości. Jednym z elementów łódzkich uroczystości będzie parada z udziałem zabytkowego taboru tramwajowego. W przejeździe weźmie również udział wagon Konstal 803N, który należy do Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Stało się już tradycją, że przejazd historycznych wagonów tramwajowych towarzyszy miejskim obchodom Święta Niepodległości. Te w 2015 roku rozpoczną się o godzinie 10.00 od uroczystości w Archikatedrze Łódzkiej i przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W trakcie ich trwania każdy łodzianin i turysta będzie mógł wejść do wagonów oraz poznać ich historię. Pojazdy szynowe stać będą od około 12.00 na ulicy Piotrkowskiej - pomiędzy ulicami Tymienieckiego i Czerwoną.

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi wystawi przegubowy wagon Konstal 803N z 1973 roku, który w tym roku można było spotkać na bezpłatnej linii S1 (Plac Wolności - Zajezdnia Brus), dowożącej zwiedzającej do Zajezdni Muzealnej Brus. Około godziny 12.45 z przystanku Piotrkowska - Tymienieckiego wszystkie zabytkowe pojazdy wyruszą w kierunku Manufaktury.

Zabytki przy wspólnym przystanku

Tramwaje zatrzymają się na przystankach: Piotrkowska - Brzeźna, Piotrkowska - Wigury, Piotrkowska - Centrum (punkt przesiadkowy dla trasy ŁTR i trasy WZ), Kościuszki - Zamenhofa, Kościuszki - Struga, Kościuszki - Zielona, Zachodnia - Więckowskiego, Zachodnia - Legionów i Zachodnia - Manufaktura. W przejeździe wezmą udział wagony Herbrand GE-58, Lilpop II, Sanok, Konstal 5N+5ND, skład Konstal 805Na #1830+1831 oraz Pesa 122N Tramicus.

W dawnym imperium Poznańskich 11 listopada (do godz. 15.00) odbywać się będzie V Piknik Niepodległościowy, a na rynku zaprezentują się służby mundurowe - m.in. Wojsko Polskie i Policja oraz militarne grupy rekonstrukcyjne. Po dojeździe do przystanku Zachodnia - Manufaktura tramwaje zjadą do poszczególnych zajezdni bez pasażerów.

Tramwajem do schronu

Wyjątkiem będzie wagon 803N, którym pasażerowie dojadą na obchody Święta Niepodległości 2015 w schronie przeciwlotniczym przy ul. Konstantynowskiej 98 (obok Zajezdni Muzealnej Brus). Podziemny obiekt znajduje się pod opieką Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompanja Brus".

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments