Zaloguj Zarejestruj

Pamiątkowy przystanek na rynku w Tuszynie

Z okazji 40-lecia likwidacji linii tramwajowej do Tuszyna, władze miasta zawiesiły na placu Reymonta stary znak przystankowy. Oryginalną tarczę przekazał Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

16 czerwca br. władze Tuszyna zorganizowały oficjalne obchody 40-lecia likwidacji linii tramwajowej do Tuszyna. Jedną z atrakcji było odsłonięcie na placu Reymonta symbolicznego przystanku tramwajowego. O ustawienie przystanku zabiegało Stowarzyszenie Kocham Tuszyn, zaś oryginalną tablicę przystankową przekazał Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Linię tramwajową do Tuszyna uruchomiono w 1916 roku. Do roku 1927 była obsługiwana parowozami. Krańcówkę w formie mijanki zlokalizowano właśnie na placu Reymonta. W 1967 roku linię wydłużono do ulicy Wschodniej, gdzie powstała klasyczna pętla. 17 czerwca 1978 roku odjechał z niej ostatni tramwaj. Likwidacja torów była związana z poszerzeniem drogi krajowej.

Dzień później, czyli 17 czerwca Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz inicjatywa Czerwony Ikarus postanowiły zorganizować rocznicowy przejazd Ikarusem wzdłuż nieistniejącej trasy przez Rzgów do Tuszyna.

ROK 2018 ROKIEM KOMUNIKACYJNYCH ROCZNIC

jubigraf2018

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments