Podążaliśmy śladem zlikwidowanej linii tramwajowej do Tuszyna

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz inicjatywa Czerwony Ikarus uczciły 40. rocznicę likwidacji linii tramwajowej do Tuszyna. Około trzydzieści osób wybrało się na rocznicowy przejazd Ikarusem śladem linii 42 do Tuszyna.

17 czerwca 1978 r. to ważna data w historii komunikacji miejskiej. Wtedy po raz ostatni tramwaje linii 42 pojechały do Tuszyna, a odcinek Rzgów-Tuszyn okazał się pierwszą zamkniętą linią podmiejską. Dokładnie w 40. rocznicę tego wydarzenia, Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz inicjatywa Czerwony Ikarus postanowiły zorganizować przejazd Ikarusem wzdłuż nieistniejącej trasy przez Rzgów do Tuszyna.

Impreza rozpoczęła się po godzinie 11.00 na placu Niepodległości, czyli historycznej krańcówce linii 42. Po zgromadzonych pasażerów w zastępstwie za Ikarusa 260, przyjechał Ikarus 280.70E nr 3584. W czasie jazdy o historii linii opowiadali klubowicze - Robert Maćkowiak oraz Antoni Chamczyk, który aktualnie pracuje nad książką poświęconą historii tej trasy. Datki na rzecz zbiórki "Historia łódzkiej komunikacji miejskiej" zbierał Marcin Buklis w replice munduru tramwajarskiego z lat 70.

Podczas przejazdu kilkakrotnie odbywały się "przystanki" na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Postoje odbyły się na ulicy Rudzkiej, skąd tramwaje zniknęły w 1996 r. oraz w Rzgowie przy zachowanym moście tramwajowym i na dawnej krańcówce tramwajowej, na której obecnie zatrzymują się autobusy. Tutaj można było podziwiać sterowany radiowo model Ikarusa 211, przyniesiony przez jednego z uczestników przejazdu. W Tuszynie autobus zatrzymał się pod ratuszem przy placu Reymonta. Na elewacji budynku zachowały się haki podtrzymujące sieć tramwajową. Tutaj uczestników przejazdu przywitał pan Jacek Zarzycki ze Stowarzyszenia Kocham Tuszyn.

Ostatnim przystankiem była dawna pętla przy ul. Wschodniej. Obecny układ przestrzenny nie odzwierciedla tego, jak to miejsce wyglądało przed czterdziestu laty. Zachował się jednak trójnożny słup energetyczny, wokół którego zawracały tramwaje. W drodze powrotnej po raz kolejny odbył się postój przy rynku, aby uczestnicy przejazdu mogli obejrzeć wystawę fotografii związaną z linią tramwajową. Wyróżniającym się elementem placu był powieszony dzień wcześniej oryginalny znak przystankowy, przekazany władzom miasta przez nasze Stowarzyszenie.

Wracając do Łodzi autobus zatrzymał się jeszcze przy dawnej krańcówce na ul. Popioły. Wymagało to wycofania się przegubowym Ikarusem, lecz dla doświadczonego kierowcy nie stanowiło to problemu. Przejazd zakończył się o godzinie 14:30 na placu Niepodległości.

ROK 2018 ROKIEM KOMUNIKACYJNYCH ROCZNIC

jubigraf2018

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments