W lipcu ruszają Łódzkie Linie Turystyczne 2021 Maciej Zieliński

W lipcu ruszają Łódzkie Linie Turystyczne 2021

Rok 2021 przynosi wielkie zmiany jeżeli mówimy o turystycznych kursach zabytkowego taboru. Od 3 lipca w każdą sobotę, niedzielę i święta będą kursować dwie linie: tramwajowa 0 oraz autobusowa 100.

Epidemia koronawirusa mogła w tym roku pokrzyżować plany uruchomienia wakacyjnych kursów turystycznych. Na szczęście tak się nie stało, a co więcej powstała nowa inicjatywa pod nazwą Łódzkie Linie Turystyczne. Nowa formuła łączyć będzie przejazdy zabytkowymi tramwajami na linii 0 oraz historycznymi autobusami na linii 100.
 
Trasy zostały opracowane w taki sposób, aby pomimo wielu remontów pasażerowie mogli odwiedzić ciekawe miejsca w mieście czterech kultur - Park Staromiejski i Park Helenów, Muzeum Miasta Łodzi - Pałac Poznańskich, ulicę Piotrkowską, Centralne Muzeum Włókiennictwa - Białą Fabrykę, Muzeum Uniwersytetu Medycznego, Park Zdrowie, Ogród Zoologiczny, Ogród Botaniczny czy Zajezdnię Muzealną Brus (kursy w wybrane niedziele).
 

KUMULACJA ZABYTKOWYCH POJAZDÓW

Na ulicach Łodzi pojawią się: Sanok z 1928 r. (wagon Tomasza Adamkiewicza), GT6 z 1963 r. (Klub Miłośników Starych Tramwajów), skład 5N+5ND z 1960-1961 r. (MPK Łódź), Jelcz 272 MEX "Ogórek" z 1977 r., (grupa Czerwony Ikarus) krótki Ikarus 260.04 z 1983 r. (grupa Czerwony Ikarus) oraz przegubowy Ikarus 280.70E z 1997 r. (grupa Czerwony Ikarus).

W czasie sezonu w wybrane dni linie 0 i 100 będą obsługiwać także: wagon 803N "Kanciak" (Klub Miłośników Starych Tramwajów) oraz Mercedes Benz 0405N (grupa Czerwony Ikarus), Jelcz PR110 (grupa Czerwony Ikarus) czy Autosan H9-35 (grupa Czerwony Ikarus).

ŁLT to wspólny projekt Klubu Miłośników Starych Tramwajów, MPK Łódź, Zarządu Dróg i Transportu oraz grupy Czerwony Ikarus, łączący w sobie projekt do Budżetu Obywatelskiego zgłoszony przez Tomasza Adamkiewicza. Obsługę konduktorską, tak jak w przypadku Tramwajowej Linii Turystycznej, zapewnia KMST.

Linia 0: PÓŁNOCNA - Północna, Ogrodowa, Zachodnia, aleja Kościuszki, aleja Mickiewicza, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, aleja Kościuszki, Zachodnia, Ogrodowa, Północna - PÓŁNOCNA (kursuje w soboty, niedziele i święta od 3 lipca do 26 września)

20210701 3

Linia 100: KOŚCIUSZKI MICKIEWICZA - aleja Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska, aleja Mickiewicza, aleja Kościuszki, Struga, Gdańska, Zielona, Legionów, Konstantynowska, Juszczakiewicza, Armii Krajowej, Wyszyńskiego - RETKINIA - Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Konstantynowska, Legionów, Zielona, Gdańska, Struga, aleja Kościuszki -  KOŚCIUSZKI MICKIEWICZA (kursuje w soboty, niedziele i święta od 3 lipca do 29 sierpnia)

Linia 100: KOŚCIUSZKI MICKIEWICZA - aleja Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska, aleja Mickiewicza, aleja Kościuszki, Struga, Gdańska, Zielona, Legionów, Konstantynowska - ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS - Konstantynowska, Legionów, Zielona, Gdańska, Struga, aleja Kościuszki -  KOŚCIUSZKI MICKIEWICZA (kursuje tylko w niedziele 25 lipca i 15 sierpnia)

20210701 2

Na liniach 0 (oprócz bezpłatnych kursów wagonu Sanok) i 100 obowiązuje normalna taryfa biletowa jak w innych tramwajach i autobusach. Można korzystać z jednorazowych biletów czasowych, elektronicznych Migawek, a także - w ramach wzajemnego honorowania - z biletów czasowych i okresowych Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Polregio.

Prosimy również pamiętać o obowiązku zasłaniania ust i nosa w czasie przejazdu Łódzkimi Liniami Turystycznymi 2021. Przed rozpoczęciem podróży zachęcamy do sprawdzenia rozkładu jazdy na www.kmst.pl/liniaturystyczna/rozklad-jazdy (wersja skrócona) lub na www.mpk.lodz.pl.

Przypominamy, że w zabytkowych pojazdach - tak jak w każdym pojeździe komunikacji miejskiej - można podróżować z psem. Jednak musi on mieć założony kaganiec i smycz oraz posiadać aktualne świadectwo szczepień. W związku z nowymi zasadami przewożenia rowerów, które obowiązują od 7 marca 2020 r., w pojezdach nie można przewozić rowerów.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments