W lipcu ruszają Łódzkie Linie Turystyczne 2022. Zabytkowe pojazdy na ulicach do końca września Maciej Zieliński

W lipcu ruszają Łódzkie Linie Turystyczne 2022. Zabytkowe pojazdy na ulicach do końca września

Od 3 lipca w każdą sobotę, niedzielę i święta będą kursować Łódzkie Linie Turystyczne: tramwajowa 0 oraz autobusowa 100. To już drugi sezon przejazdów historycznymi pojazdami w zmienionej formule, którą łodzianie i turyści polubili.

Nowa formuła, która została wprowadzona w 2021 roku łączy przejazdy zabytkowymi tramwajami na linii 0 oraz historycznymi autobusami na linii 100. Trasy, pomimo wielu tegorocznych remontów, zostały opracowane w taki sposób, aby pasażerowie mogli odwiedzić ciekawe miejsca w mieście czterech kultur - ulicę Piotrkowską, Centralne Muzeum Włókiennictwa - Białą Fabrykę, Muzeum Uniwersytetu Medycznego, EC1, Park Zdrowie, Orientarium, Ogród Zoologiczny, Ogród Botaniczny czy Zajezdnię Muzealną Brus (kursy w wybrane niedziele i święta).

ŁÓDZKIE LINIE TURYSTYCZNE 2022. SĄ NOWE TRASY

Linia 0: PLAC NIEPODLEGŁOŚCI – Piotrkowska, al. Mickiewicza, al. Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska, al. Wyszyńskiego – RETKINIA – al. Wyszyńskiego, Bratysławska, Karolewska, al. Bandurskiego, al. Mickiewicza, Piotrkowska – PLAC NIEPODLEGŁOŚCI (kursuje w soboty, niedziele i święta od 3 lipca do 25 września)

LInia 100: RETKINIA – al. Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Juszczakiewicza, Konstantynowska, Legionów, Zielona, Gdańska, Struga, Wólczańska, al. Mickiewicza, al. Piłsudskiego, Sienkiewicza, Traugutta, Kilińskiego, al. Rodziny Poznańskich – DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA – al. Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Traugutta, Sienkiewicza, Tuwima, Struga, Gdańska, Zielona, Legionów, Konstantynowska, Juszczakiewicza, Armii Krajowej, al. Wyszyńskiego – RETKINIA (kursuje w soboty, niedziele i święta od 3 lipca do 18 września)

Linia 100: ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS – Konstantynowska, Legionów, Zielona, Gdańska, Struga, Wólczańska, al. Mickiewicza, al. Piłsudskiego, Sienkiewicza, Traugutta, Kilińskiego, al. Rodziny Poznańskich – DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA – al. Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Traugutta, Sienkiewicza, Tuwima, Struga, Gdańska, Zielona, Legionów, Konstantynowska – ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS
(kursuje tylko: 24 lipca, 15 sierpnia i 25 września)

ZABYTKOWE POJAZDY NA ULICACH ŁODZI

Na zerówce zobaczymy: Sanoka z 1928 roku, skład Konstal 5N+5ND z lat 1960-1961, Duewaga GT6 z 1963 roku, wagon 803N "Kanciak" z 1974 roku oraz Duewaga GT8 "imprezowego". Na setkę wyjadą: Jelcz 272 MEX "Ogórek" z 1977 r., krótki Ikarus 260.04 z 1983 r., przegubowy Ikarus 280.70E z 1997 r., Jelcz PR110 z 1991 roku czy Autosan H9-35 z 1988 roku.

Łódzkie Linie Turystyczne to wspólny projekt Klubu Miłośników Starych Tramwajów, MPK Łódź, Zarządu Dróg i Transportu oraz grupy Czerwony Ikarus z udziałem Tomasza Adamkiewicza. Obsługę konduktorską, tak jak w przypadku Tramwajowej Linii Turystycznej, zapewnia KMST.

Przed rozpoczęciem podróży zachęcamy do sprawdzenia rozkładu jazdy na www.kmst.pl/liniaturystyczna/rozklad-jazdy (wersja skrócona) lub na www.mpk.lodz.pl

Przypominamy, że w zabytkowych pojazdach - tak jak w każdym pojeździe komunikacji miejskiej - można podróżować z psem. Jednak musi on mieć założony kaganiec i smycz oraz posiadać aktualne świadectwo szczepień. W związku z nowymi zasadami przewożenia rowerów, które obowiązują od 7 marca 2020 r., w pojazdach nie można przewozić rowerów.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments