Zaloguj Zarejestruj
Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi przygotował mnóstwo atrakcji w Zajezdni Muzealnej Brus. Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi przygotował mnóstwo atrakcji w Zajezdni Muzealnej Brus. Bartłomiej Dariusz Rakowski

Zajezdnia Muzealna Brus. Kolejne "drzwi otwarte" już 28 czerwca

Sezon turystyczny w Zajezdni Muzealnej Brus dobrnął do półmetka. Obiekt przy ulicy Konstantynowskiej 115 będzie można odwiedzić już po raz czwarty. Po raz ostatni będzie można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, najmłodsi po raz ostatni poznają tajniki komunikacji na warsztatach.

Drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbędą się w godzinach od 12.00 do 19.00. Ekipa Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi przygotowała jak zwykle wiele ciekawych atrakcji. Tradycyjnie udostępniona zostanie największa w mieście kolekcja zabytkowych tramwajów, pośród których mamy Herbranda VNB-125 z 1898 roku. Nie zabraknie także historycznych autobusów.

W czasie czerwcowych "drzwi otwartych" będzie można zobaczyć oraz zwiedzić nowy pojazd, który sprowadziła ekipa Czerwonego Ikarusa. Chodzi o przegubowego Ikarusa 280.70E z 1997 roku. Pojazd przez ostatnie lata jeździł we flocie PKS Łódź m.in. na trasie do Stróży, Aleksandrowa Łódzkiego czy Pabianic. To będzie dobra okazja do wspomnień z podróży tym kultowym autobusem.

Tradycyjnie udostępniona zostanie największa w mieście kolekcja zabytkowych tramwajów, pośród których mamy Herbranda VNB-125 z 1898 roku. Nie zabraknie także historycznych autobusów takich jak Ikarus 260 czy Jelcz M11. - See more at: http://kmst.pl/aktualnosci/dzieje-sie-na-brusie/item/177-drzwi-otwarte-juz-3-maja#sthash.2nSvlzlf.dpuf

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na Facebooku <<

Zwiedzający będą mogli zobaczyć cztery nowe wystawy, które prezentowane są na pierwszym piętrze budynku administracyjnego. Jest to ekspozycja sygnalizatorów świetlnych ("Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80."), wystawa reklamowych smyczy transportowych ("45 centymetrów komunikacji"), wystawa biletów komunikacji miejskiej z Łodzi o regionu łódzkiego ("Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015") oraz kolekcja kilkudziesięciu mierników elektrycznych ("Tramwajowe mierniki elektryczne").

OSTATNIE WYCIECZKI I WARSZTATY

Wraz z końcem czerwca kończy się projekt "Rok Kunitzera", którego realizatorem jest Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Stąd też zapraszamy do udziału w wydarzeniach, które w związku z tym są realizowane. O godzinie 13.30 i 16.00 odbędą się po raz ostatni wycieczki z przewodnikiem. Zbiórka zainteresowanych przy przystanku autobusowym na terenie zajezdni. Natomiast o godzinie 14.00 rozpoczną się ostatnie warsztaty o historii łódzkich tramwajów dla dzieci, połączone ze zwiedzaniem zajezdni. Do tej pory w tych wydarzeniach wzięło udział ponad pół tysiąca osób!

>> KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ DZIECKO NA WARSZTATY <<

Na terenie obiektu działać będzie zewnętrzna gastro strefa. Do Zajezdni Muzealnej Brus przyjedzie mobilna kawiarnia Pana Rowerskiego, który przyłącza się do zbiórki Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na rzecz ratowania historycznych wagonów tramwajowych. Dzięki tej współpracy część złotówek trafi na poczet naszej zbiórki.

Dodatkową atrakcją dla łodzian i turystów będzie piknik edukacyjny pod nazwą "Bądźmy razem bezpieczni", który współorganizujemy wraz z MPK Łódź oraz Fundacją Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych AMBER. W czasie wydarzenia odbędą się m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa drogowego strazy pożarnej. Będzie można także dowiedzieć się także jakimi jesteśmy pasażerami czy kierowcami. Więcej o pikniku przeczytać można w tym tekście.

JAK DOJECHAĆ DO NAS?

Dojazd na Brus zapewnia komunikacja miejska - tramwaje linii 9 (Radiostacja - Konstantynów Łódzki) i 43 (Telefoniczna - Lutomiersk), kursują według taryfy miejskiej (od strony Łodzi) i podmiejskiej (od strony Konstantynowa i Lutomierska). Dodatkowo kursować będzie specjalna i bezpłatna linia tramwajowa S1. W wagonie Konstal 803N pasażerowie zobaczą wystawę poświęconą Juliuszowi Kunitzerowi, który nazwany jest "ojcem" łódzkich tramwajów.

Linia S1: ZAJEZDNIA BRUS - Konstantynowska, Legionów - PLAC WOLNOŚCI - Legionów, Konstantynowska - ZAJEZDNIA BRUS

ODJAZDY - Zajezdnia Muzealna Brus (przystanek Konstantynowska - Brus)
godz. 11.50, 12.50, 13.50, 14.50, 15.50, 16.50 i 17.54
ODJAZDY - Plac Wolności (przystanek Zachodnia - Legionów)
godz. 12.18, 13.18, 14.15, 15.15, 16.16, 17.15 i 18.19

Projekt "Rok Kunitzera" odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej i jest finansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam"

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments