Zaloguj Zarejestruj
Plakat promocyjny wydarzenia. Plakat promocyjny wydarzenia.

Piknik "Bądźmy razem bezpieczni" w Zajezdni Muzealnej Brus

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi wraz z MPK Łódź oraz Fundacją Pomocy Ofiar Wypadków Drogowych AMBER zaprasza na specjalny, rodzinny piknik edukacyjny. Odbędzie się on na terenie Zajezdni Muzealnej Brus przy ulicy Konstantynowskiej 115.

Niezależnie od tego, czy przemieszczamy się pieszo, na rowerze, motorze, samochodem czy przy użyciu komunikacji miejskiej obowiązują nas podstawowe zasady bezpieczeństwa, których przestrzeganie daje nam i osobom poruszającym się obok nas szanse na pokonanie założonej trasy bez nieprzyjemnych przygód. Według statystyk łódzkiej policji, od początku roku na terenie miasta doszło do 4113 zdarzeń (w tym 645 wypadków i 3468 kolizji).

Statystyki MPK Łódź wcale nie są lepsze, bo pojazdy przewoźnika uczestniczyły w 567 kolizjach (w tym 319 z winy drugiego kierowcy samochodu) oraz w 101 wypadkach. Stąd przed wyjazdem na wakacyjny wypoczynek warto przypomnieć sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz dowiedzieć się, jak przygotować się do dłuższej podróży. Przy okazji dla miejskiego przewoźnika będzie to okazja do zwrócenia uwagi na najczęstsze zachowania pasażerów i prowadzących pojazdy zagrażające bezpieczeństwu.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na Facebooku <<

Piknik "Bądźmy razem bezpieczni" odbędzie się w niedzielę, 28 czerwca w godzinach od 12.00 do 19.00 i będzie wydarzeniem towarzyszącym czerwcowym "drzwiom otwartym" w Zajezdni Muzealnej Brus, które przygotowuje Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Do dyspozycji zwiedzających będzie m.in. zabytkowy tabor tramwajowy i autobusowy oraz wystawy tematyczne. Więcej o tym przeczytać można w tym tekście.

PIERWSZA POMOC ZAWSZE POTRZEBNA

Wolontariusze Łódzkiej Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża będą organizować pokazy pierwszej pomocy. Przez cały czas trwania wydarzenia przy namiocie rozstawiony będzie punkt instruktażu pierwszej pomocy, przy którym każdy będzie mógł nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że od tych umiejętności może zależeć ludzkie życie.

STRAŻ POŻARNA I POLICJA W ZAJEZDNI MUZEALNEJ

Strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 9 Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi przeprowadzą pokaz ratownictwa drogowego, obejmujący rozcinanie wraku samochodu z zakleszczonym w środku "pozorantem". Poza tym wszyscy chętni będą mogli od środka zobaczyć wyposażenie wozu bojowego, założyć strażackie wyposażenie czy usiąść za kierownicą kilkutonowego samochodu gaśniczego. A jeśli straż pożarna to nie mogło zabraknąć także policji.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB << - See more at: http://kmst.pl/aktualnosci/dzieje-sie-na-brusie/item/195-drzwi-otwarte-juz-28-czerwca#sthash.FqkKg4oq.dpuf

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi udostępni jeden ze swoich radiowozów. Zainteresowani będą mieli możliwość obejrzenia policyjnego wyposażenia, zasiądą za kierownicą auta czy sprawdzą się w badaniu alkomatem. Przy okazji rozmów będzie można się dowiedzieć o innych działaniach tych służb, ukierunkowanych na najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

OPOWIEDZĄ O SWOJEJ PRACY

Piknik będzie okazją do spotkania się z motorniczymi i kierowcami autobusów miejskich, którzy opowiedzą o swojej pracy, ale również zwrócą uwagę na najczęstsze sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu ulicznym w Łodzi ze swojej perspektywy. To dobra okazja do skonfrontowania świata aut osobowych ze światem pojazdów komunikacji publicznej. Dodatkowo wszyscy uczestnicy będą mogli w praktyce przekonać się jak prosta jest obsługa biletomatów mobilnych, które znajdują się na wyposażeniu przewoźnika.

JAKIM JESTEŚ PASAŻEREM I DLACZEGO TAK ZESTRESOWANYM?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym? Jeśli nie to warto odwiedzić stoisko psychologa MPK Łódź. Pomoże on stwierdzić jakim typem kierowcy i pasażera jesteśmy i jaki ma to wpływ na nasze podróżowanie. Dodatkowo będziemy mogli sprawdzić swoich sił na torze przeszkód pokonując go w alkogoglach (czyli tak jak byśmy byli pod wpływem alkoholu). Z kolei psycholog Fundacji ZenDriving opowie o agresji drogowej i sposobach łagodzenia obyczajów na polskich drogach. Przy okazji będzie można dokonać badania poziomu koncentracji przy użyciu urządzenia biofeedback i nauczyć się jak radzić sobie ze stresem.

PROGRAM PIKNIKU "BĄDŹMY RAZEM BEZPIECZNI":
12.30 - 13.15 - wykład o bezpieczeństwie (budynek administracyjny, pierwsze piętro)
13.30 - 14.30 - wycieczka z przewodnikiem po zajezdni (zbiórka przy przystanku autobusowym)
14:00 - 14:50 - wykład o bezpieczeństwie (budynek administracyjny, pierwsze piętro)
14:00 - 15.00 - warsztaty dla dzieci (zbiórka przy punkcie informacyjnym)
15.20 - 15.40 - Pokaz ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej (pole autobusowe)
16.00 - 17.00 - wycieczka z przewodnikiem po zajezdni (zbiórka przy przystanku autobusowym)
18.00 - 18.45 - wykład o bezpieczeństwie (budynek administracyjny, pierwsze piętro)
19.00 - zakończenie pikniku i czerwcowych "drzwi otwartych"

Przypominamy, że wokół Zajezdni Muzealnej Brus jest ograniczona liczba miejsc parkingowych. Stąd zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską. Tramwaje linii 9 (Radiostacja - Konstantynów Łódzki) i 43 (Telefoniczna - Lutomiersk), kursują według taryfy miejskiej (od strony Łodzi) i podmiejskiej (od strony Konstantynowa i Lutomierska). Dodatkowo kursować będzie specjalna i bezpłatna linia tramwajowa S1 (Plac Wolności - Zajezdnia Brus).

Piknik "Bądźmy razem bezpieczni" odbywa się pod Patronatem Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanny Zdanowskiej

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments