Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi wspólnie z MPK Łódź przygotował w czerwcu dodatkowe atrakcje. Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi wspólnie z MPK Łódź przygotował w czerwcu dodatkowe atrakcje. Bartłomiej Dariusz Rakowski

28 czerwca w Zajezdni Muzealnej Brus za nami

Trwa kolejny sezon turystyczny w Zajezdni Muzealnej Brus. Łodzianie i turyści mieli 28 czerwca kolejną okazję do zwiedzania tego historycznego obiektu. Po raz ostatni można było wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, wydarzeniem towarzyszącym był piknik rodzinny "Bądźmy razem bezpieczni".

Tak się składa, że sezon turystyczny 2015 w Zajezdni Muzealnej Brus dobrnął do półmetka. Za nami marcowe, majowe i czerwcowe "drzwi otwarte" oraz druga w historii Noc Muzeów. Ekipa Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi przygotowała przy ulicy Konstantynowskiej 115 wiele atrakcji. Brama otwarta została tradycyjnie o godzinie 12.00, jednak zajezdnia funkcjonowała w wydłużonym czasie, czyli aż do godziny 19.00.

W czasie wydarzenie wiele osób zwiedzało nowy pojazd, który sprowadziła ekipa Czerwonego Ikarusa. Chodzi oczywiście o przegubowego Ikarusa 280.70E z 1997 roku. Pojazd przez ostatnie lata jeździł we flocie PKS Łódź m.in. na trasie do Stróży, Aleksandrowa Łódzkiego czy Pabianic. Tradycyjnie udostępniona została największa w mieście kolekcja zabytkowych tramwajów, pośród których mamy prawdziwą perełkę - Herbranda VNB-125 z 1898 roku. Pomimo bardzo niesprzyjającej pogody zwiedzający dopisali, tym razem mieliśmy 1985 osób.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB <<

Spragnieni mogli ugasić swoje pragnienie zimną lemoniadą czy aromatyczną kawą. Do Zajezdni Muzealnej Brus przyjechała bowiem dobrze znana łodzianom mobilna kawiarnia Pana Rowerskiego. Ten przyłącza się do zbiórki Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na rzecz ratowania historycznych wagonów tramwajowych. Dzięki tej współpracy część złotówek trafiła na poczet naszej zbiórki.

[Kliknij na zdjęcia, aby obejrzeć fotogalerię z wydarzenia]

20150628 13   20150628 5   20150628 22


ZAKOŃCZYLIŚMY "ROK KUNITZERA"

Czerwcowe "drzwi otwarte" to także zakończenie projektu, który od początku roku realizował Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Na terenie Zajezdni Muzealnej Brus oraz w czasie kursów linii S1 rozdawane były ulotki i broszury poświęcone Juliuszowi Kunitzerowi. Odbył się także cykl godzinnych wycieczek z przewodnikiem oraz warsztaty dla dzieci poświęcone historii komunikacji miejskiej. Wkrótce na naszej stronie będzie można znaleźć podsumowanie tego projektu.

"PIJANI" GOŚCIE, CIĘCIE SAMOCHODU, PIERWSZA POMOC

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi był współorganizatorem wraz z MPK Łódź i Fundacją Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych AMBER wydarzenia towarzyszącego - pikniku edukacyjnego "Bądźmy razem bezpieczni". Dzięki alkogoglom zwiedzający mogli przekonać się jak wygląda świat kiedy ma się w organizmie aż 1,5 promila, dowiedzieć się jakim kierowcami są czy zmierzyć swój poziom stresu. To z pomocą specjalnego urządzenia.

Popołudniu strażacy z JRG nr 9 przeprowadzili pokaz ratownictwa drogowego, a przez cały dzień do dyspozycji gości byli funkcjonariusze łódzkiej drogówki. Wszyscy goście mogli nauczyć się także pierwszej pomocy dzięki wolontariusziom Polskiego Czerwonego Krzyża. Przy okazji akcji najmłodsi wyszli z ZMB z malowanymi buziami. Piknik był niebywałą okazją do spotkania się z motorniczymi i kierowcami autobusów miejskich, którzy opowiadali w swojej pracy w kontekście zmagania się z ruchem ulicznym.

[Kliknij na zdjęcia, aby obejrzeć fotogalerię z wydarzenia]

20150628 8   20150628 2   20150628 20


Dzięki współpracy z firmą Toi Toi Polska nasi goście mogli skorzystać z zaplecza sanitarnego, które znajdowało się tym razem po zachodniej stronie hali techniczno-postojowej. Tuż przy polu autobusowym znajdowała się mobilna umywalka. Natomiast dzięki specjalnym barierkom mogliśmy lepiej zabezpieczyć miejsca, które w czasie "drzwi otwartych" niedostępne są dla zwiedzających.

ZAPROSZENIE NA ŚWIĘTO ŁODZI

Korzystając z okazji zachęcamy także do odwiedzenia Zajezdni Muzealnej Brus w czasie obchodów 592 urodzin naszego miasta. Będzie ją można zobaczyć 25 lipca (sobota) i 26 lipca (niedziela) od godziny 12.00 do 20.00. Dodatkowo, 26 lipca będzie można dojechać historycznym składem kursującym na Tramwajowej Linii Turystycznej. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie kmst.pl/liniaturystyczna.

Projekt "Rok Kunitzera" odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej i jest finansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam"

Projekt "Rok Kunitzera" odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej i jest finansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam" - See more at: http://kmst.pl/aktualnosci/dzieje-sie-na-brusie/item/195-drzwi-otwarte-juz-28-czerwca#sthash.y9Htigk2.dpuf
W niedzielę, 28 czerwca rusza Tramwajowa Linia Turystyczna w Łodzi. Na szyny Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego oraz Lutomierska wyjedzie historyczny skład 5N+5ND. Na pomostach staną konduktorzy naszego stowarzyszenia. - See more at: http://kmst.pl/aktualnosci/co-slychac-na-43/item/194-tramwajowa-linia-turystyczna-rusza#sthash.W0S26dtz.dpuf
Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments