Zaloguj Zarejestruj
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/gotoworks/domains/kmst.pl/public_html/images/ZMB 30-07-2016.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/ZMB 30-07-2016

593. Urodziny Łodzi już za nami

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi po raz kolejny włączył się w obchody Urodzin Łodzi. 593. rocznica nadania Łodzi praw miejskich była jednocześnie trzecią rocznicą udostępnienia do zwiedzania Zajezdni Muzealnej Brus. 

Brama Zajezdni Muzealnej Brus była otwarta dla gości 30 i 31 lipca. Wolontariusze Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi dołożyli wszelkich starań, aby odwiedziny w przyszłym muzeum komunikacji miejskiej na długo zapadły w pamięć. Największą atrakcją była oczywiście możliwość obejrzenia kolekcji historycznych autobusów i tramwajów. Szczególną popularnością cieszyły się odremontowane przedwojenne wagony typu Herbrand GE-58, Lilpop II i Lilpop III, udostępnione przez MPK Łódź.

Niemałe wrażenie robił również należący do naszego Stowarzyszenia Herbrand VNB-125 z 1898 r., który dopiero oczekuje na renowację. Wzrok miłośników autobusów przyciągał odremontowany Ikarus 260 z 1983 r., należący do grupy czerwonykarus.com, a także będący w trakcie remontu Ikarus 260 z 1985 r., stanowiący własność Przemysława Bakaja.

Podczas dni otwartych odwiedzający mogli przejechać się po terenie Zajezdni Muzealnej Brus historycznym wagonem typu 803N z 1973 r. Należący do Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi pojazd jest jedynym w Polsce czynnym wozem tej serii. W niedzielę z kolei kursowała Tramwajowa Linia Turystyczna. Podróżni udający się na Brus mieli więc dodatkową możliwość zetknięcia się z czynnymi zabytkami techniki.

WYSTAWY I WYCIECZKI

Głodni wiedzy mogli wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu z przewodnikiem, który opowiadał o tradycjach łódzkiej komunikacji miejskiej oraz o historii Zajezdni Brus i powstającego w niej muzeum. Zainteresowani mogli również obejrzeć wystawę mierników elektrycznych z kolekcji Jerzego Wojtowicza (najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku), ekspozycję dawnych i współczesnych kasowników ze zbiorów Grzegorza Błaszczyka, czy rozświetloną ekspozycję poświęconą sygnalizacji świetlnej, której autorami są Konrad Palusiński i Jakub Tarka. 

NIEDZIELA Z MUSTANGIEM

Niedzielny dzień otwarty zyskał dodatkową atrakcję dzięki grupie właścicieli legendarnych Fordów Mustangów, którzy zafascynowani klimatem Zajezdni Muzealnej Brus spontanicznie zaproponowali, że pokażą swoje auta. Rząd lśniących krążowników szos wzbudził niemałe zainteresowanie, a basowy dźwięk silników z pewnością zachwycił niejedną osobę.

JESZCZE CZTERY RAZY

W tym roku Zajezdnia Muzealna Brus będzie otwarta dla zwiedzających jeszcze 14 i 15 sierpnia, 18 września i 11 listopada. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: kmst.pl/zajezdniabrus/zwiedzanie. Poza powyższymi terminami możliwość zwiedzenia istnieje jeszcze po uprzednim umówieniu terminu. 

 {gallery}ZMB 30-07-2016{/gallery}

Tegoroczne drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbywają się w ramach obchodów 35-lecia Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Wydarzenia objęte są patronatem honorowym Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydenta Miasta Łodzi.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments