Zaloguj Zarejestruj
W czasie Nocy Muzeów 2015 pomiędzy Zajezdnią Muzealną Brus a Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK będzie kursować linia M2. W czasie Nocy Muzeów 2015 pomiędzy Zajezdnią Muzealną Brus a Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK będzie kursować linia M2. Daniel Siwak

Noc Muzeów 2015 z historią komunikacji miejskiej w Łodzi

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi zapraszają do wspólnego spędzenia najbliższego weekendu. W czasie tegorocznej Nocy Muzeów można będzie odwiedzić dwie placówki związane z historią komunikacji miejskiej. Dojazd zapewni specjalna linia M2, obsługiwana historycznym taborem.

Zajezdnia Muzealna Brus przy ulicy Konstantynowskiej 115 oraz Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź przy ulicy Wierzbowej, to dwie z dwudziestu placówek muzealnych, które wezmą udział w Nocy Muzeów 2015 w Łodzi. Łączy je wspólna tematyka, którą się zajmują - historia komunikacji miejskiej w mieście czterech kultur.

Dojazd do obydwu miejsc zapewni muzealna linia M2 o charakterze okólnym, która kursować będzie z częstotliwością co 30 minut - od 17.30 w dniu 16 maja do 2.00 w dniu 17 maja. Obsadę taborową stanowić będą trzy wagony historyczne: wagon 805Na (#1830), Konstal 5N (#154) i oraz Konstal 803N (#2). Ten ostatni należy do Klubu Miłośników Starych Tramwajów i stanowi także obsadę linii specjalnej S1.

Linia M2: ZAJEZDNIA BRUS - Konstantynowska, Legionów, Zielona, Narutowicza - RADIOSTACJA - Konstytucyjna, Pomorska, rondo Solidarności, Pomorska, plac Wolności, Legionów, Konstantynowska - ZAJEZDNIA BRUS

>> ZOBACZ ROZKŁAD JAZDY LINII M2 <<

Odjazdy z Zajezdni Muzealnej Brus (przystanek: Konstantynowska - Brus) w stronę Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź (przystanek: Narutowicza - Tramwajowa) odbywają się czternaście i czterdzieści cztery minuty po pełnej godzinie. Odjazdy z Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź (przystanek: Narutowicza - Tramwajowa) w stronę Zajezdni Muzealnej Brus (przystanek: Konstantynowska - Brus) odbywać się będą dziesięć i czterdzieści minut po pełnej godzinie.

MODELE, REKORD GUINNESSA, PABIANICKA WYSTAWA

Łodzianie i turyści będą mogli poznać ciekawy świat miłośników komunikacji miejskiej. Odwiedzając placówkę muzealną miejskiego przewoźnika zobaczyć będzie można m.in. czasową wystawę modeli w skali 1:25, które wykonał Jacek Mądry, kierowca autobusu z zajezdni Nowe Sady. Kolekcja składa się z autobusów, wagonów tramwajowych i maszyn budowlanych, a autor pracuje nad kolejnymi modelami.

Co byście zrobili gdyście mieli do dyspozycji 7,5 tysiąca biletów tramwajowych i autobusowych z całej Polski? Trudne pytanie. Jednak licealista Michał Porczyk znalazł dla nich zastosowanie. Chce pobić Rekord Guinnessa w kategorii "Najdłuższa wstęga z biletów". Ciekawostką jest to, że prezentowana szpula to jedynie część długiej na 4,2 km wstęgi, stworzonej w sumie z 60 tys. różnych biletów komunikacji miejskiej.

Za kilka lat Łódź i Pabianice może połączyć Łódzki Tramwaj Metropolitalny. Wystawa "Przystanek Pabianice. Z dziejów miejskiej komunikacji" prezentuje dzieje  tamtejszych tramwajów i autobusów, od początków ich funkcjonowania, aż po czasy współczesne. Wystawie towarzyszy prezentacja plastikowych kart miejskich i biletów z całej Polski z kolekcji Jerzego Rozenberga.

SMYCZE TRANSPORTOWE, SYGNALIZATORY, TABOR HISTORYCZNY

Po przekroczeniu bramy zajezdni, którą opiekuje się Klub Miłośników Starych Tramwajów trudno będzie przejść obojętnie obok kilkudziesięciu zabytkowych tramwajów i autobusów, które garażują na terenie. Pośród nich zwiedzający znajdą najstarszy tramwaj w Łodzi, wagony typu N czy kultowe Ikarusy, które królowały na nie tylko łódzkich, ale polskich ulicach. Do każdego dostępnego pojazdu będzie można wejść.

Z czym kojarzy się Wam szeroko pojęty transport jako pasja? Pewnie z miniaturowymi modelami, biletami komunikacyjnymi z różnych miast czy z zabytkowym taborem. Jednak mało kto kojarzy go poprzez pryzmat smyczek reklamowych, które większość firm i instytucji wykorzystuje do swojej promocji. Wystawa "45 centymetrów komunikacji" to zbiór 80 smyczy transportowych, pośród których znajdziemy także lokalne akcenty.

Żółte, szare, czarne. Mowa o sygnalizatorach świetlnych, które ruchem tramwajów sterują lub sterowały na co dzień. Niektóre urządzenia używane na ulicach Łodzi i województwa stały się już prawdziwym eksponatem muzealnym. Jak działały i jak wyglądały te stosowane w latach 1960-1980? Tego dowiemy się na wystawie "Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80. - Laboratorium Techniki".

>> NOC MUZEÓW 2015 W ZAJEZDNI MUZEALNEJ BRUS NA FB <<

Swoją premierę będą miały jeszcze dwie inne wystawy - "Tramwajowe mierniki elektryczne - Laboratorium Techniki" oraz "Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015". Dostępna będzie także wystawa kasowników "Kasowniki biletów - dawniej i dziś", wystawa poświęcona muzeum na Brusie "MKM 68-14" oraz wystawa tablic kierunkowych - przednich, tylnych i bocznych.

ROK KUNITZERA TRWA

W ramach projektu "Rok Kunitzera", który odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej i jest finansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam". O godzinie 19.00, 20.30 i 22.00 odbędzie się wieczorne zwiedzanie Zajezdni Muzealnej Brus. Aby wziąć w nim udział wystarczy czekać na przystanku autobusowym na terenie zajezdni. Najmłodsi goście o godzinie 18.30 wezmą udział w warsztatach o historii łódzkich tramwajów. O ewentualne wolne miejsca prosimy pytać bezpośrednio przed ich rozpoczęciem.

DO MUZEÓW KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ - NAJLEPIEJ

Dojazd do innych muzeów oraz instytucji biorących udział w tegorocznej Nocy Muzeów 2015 w Łodzi zapewniają także pozostałe muzealne linie specjalne - linie tramwajowe M1 i M5 oraz linie autobusowe M3 i M4. Kursować będą od około 17.30 do 2.00 w nocy.

Linia M1: PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Żwirki, Kościuszki, Zachodnia, Legionów - PLAC WOLNOŚCI - Legionów, Zachodnia, Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI (kursuje co 15 minut)

Linia M3: PLAC WOLNOŚCI - Legionów, Gdańska, Zielona, Narutowicza, Sienkiewicza, Wigury, Kilińskiego, Fabryczna, Przędzalniana, Tymienieckiego, Piotrkowska, Radwańska, Politechniki, Rembielińskiego - REMBIELIŃSKIEGO - Inżynierska, Radwańska, Piotrkowska, Tymienieckiego, Przędzalniana, Tuwima, Struga, Łąkowa, Kopernika, Gdańska, Legionów - PLAC WOLNOŚCI (kursuje co 15 minut)

Linia M4: PLAC WOLNOŚCI - Nowomiejska, Północna, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Strykowska, Inflancka, Łagiewnicka, Sowińskiego, Zgierska - PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ – Zgierska, Zachodnia, Legionów - PLAC WOLNOŚCI (kursuje co 30 minut)

Linia M5: RADIOSTACJA - Narutowicza, Zielona, Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Żwirki, Kościuszki, Zielona, Narutowicza - RADIOSTACJA (kursuje co 60 minut)

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments