Tramwajem do Ozorkowa, jeszcze przed zawieszeniem ruchu

Ponad sto osób wybrało się w niedzielę, 28 stycznia na specjalny przejazd do Ozorkowa, zorganizowany przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Mimo deszczowej pogody i konieczności zmiany wagonu, przejazd cieszył się sporym zainteresowaniem.

Starania o organizację imprezy podjęliśmy kilka tygodni wcześniej. Pomimo fatalnego stanu technicznego trasy MPK Łódź przychylnie rozpatrzyło naszą prośbę o możliwość wjazdu na tę trasę, dając zielone światło na pierwszy od 2012 roku przejazd zmodernizowanego wagonu 803N, czyli "kanciaka" do Ozorkowa". Okazało się jednak, że szykowany od kilku dni wagon odmówił współpracy. Na szybko przygotowany został klasyczny wagon typu 803N, jaki również obsługiwał linię zgiersko-ozorkowską i z kilkunastominutowym opóźnieniem wyruszyliśmy na pętlę Północna.

Pomimo deszczowej pogody na krańcówce czekał tłum osób oraz zaproszeni dziennikarze. Po godzinie 10.00 wypełniony po brzegi tramwaj ruszył w trasę, a o historii połączenia opowiadał Wojciech Źródlak, muzealnik, przewodnik i jeden z założycieli KMST. W czasie przejazdu przez Ozorków towarzyszył nam również Szymon Bajor, kustosz Izby Historii Miasta Ozorkowa, który opowiadał o historii miejscowości.

W czasie podróży tramwaj zatrzymywał się na licznych fotostopach. Trasa linii 46 prowadzi nie tylko przez tereny zurbanizowane, ale także pośród pól i lasów. Dodatkowe postoje sprawiły, że kilkukrotnie trzeba było przepuszczać liniowe tramwaje jadące za nami. W samym Ozorkowie było ich aż pięć fotosopów. Pierwszy odbył się na mijance Ozorków Las. Zachowały się na niej stare sygnalizatory świetlne oraz latarnie w formie emaliowanych talerzy. Za mijanką w kierunku miasta znajduje się również najstarszy fragment toru na łódzkiej sieci, który po raz ostatni był remontowany w 1960 roku.

Kolejny fotostop odbył się na używanym awaryjnie trójkącie manewrowym. Wjazd na trójkąt był możliwy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia na rzecz Obrony Podmiejskiej Komunikacji Tramwajowej w Regionie Łódzkim. Przedstawiciele organizacji opowiadali również o swoich działaniach na rzecz uratowania linii 46. Jeden z najbardziej efektownych postojów odbył się kilkaset metrów dalej, na moście nad rzeką Bzurą. W tym miejscu do 1986 r. przebiegała trasa kolejki wąskotorowej. Sam most był niedawno remontowany po tym, jak MPK Łódź awaryjnie zamknęło ruch tramwajowy z uwagi na stan techniczny konstrukcji.

Następny postój zdjęciowy odbył się na ulicy Południowej, gdzie dwukierunkowy tor tramwajowy przebiega przy krawędzi jezdni. Oznacza to, że jadąc stronę krańcówki tramwaj przemieszcza się niejako pod prąd. To jedno z dwóch ostatnich takich miejsc na całej łódzkiej sieci tramwajowej. Ostatni fotostop odbył się na pętli Cegielniana. Tutaj zostało wykonane tradycyjne zdjęcie grupowe. Kilka minut po godzinie 14.00 tramwaj ruszył z powrotem do Łodzi. Ostatecznie przejazd zakończył się o godzinie 17.00.

Zorganizowana przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi impreza była pierwszym tego typu przejazdem specjalnym na linii ozorkowskiej od czasu przejęcia obsługi przez MPK. Z uwagi na stan techniczny trasy ruch tramwajowy zostanie zawieszony z dniem 4 lutego.

 

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments