Łódzkie Linie Turystyczne 2021. W weekend ostatnia szansa na podróż linią 100 Maciej Zieliński

Łódzkie Linie Turystyczne 2021. W weekend ostatnia szansa na podróż linią 100

Zgodnie z tegorocznymi założeniami w nadchodzący weekend po raz ostatni kursować będzie autobusowa linia 100. Historyczne pojazdy w ramach Łódzkich Linii Turystycznych 2021 pojadą spod parku Sienkiewicza na Retkinię.

Inicjatywa pod nazwą Łódzkie Linie Turystyczne, która zastąpiła Tramwajową Linię Turystyczną, powstała w tym roku. Nowa formuła połączyła przejazdy zabytkowymi tramwajami na linii 0 oraz historycznymi autobusami na linii 100. 28 i 29 sierpnia 2021 r. (sobota i niedziela) będzie można po raz ostatni m.in. usłyszeć ryk silników, którego próżno szukać w nowoczesnych pojazdach komunikacji miejskiej. Które pojazdy zakończą

W ciągu dotychczasowych dziewięciu weekendów kursowania łodzianie i turyści mogli zobaczyć pojazdy ze swojego dzieciństwa, ale także z lat młodości swoich rodziców. Na ulicach Łodzi królował między innymi Jelcz 272 MEX z 1977 r., czyli kultowy "Ogórek", ale także Mercedes Benz 0405N czy Jelcz PR110. We flocie grupy Czerwony Ikarus nie mogło zabraknąć krótkiego... Ikarusa 260.04 czy Autosana H9-35.

Warto również podkreślić, że konduktorzy, których można spotkać w historycznych pojazdach przepracowali już blisko czterdzieści zmian. Podczas nich opowiadali o historii komunikacji czy prezentowali pocztówki wydane przez Klub Miłośników Starych Tramwajów.

W ostatnie dni kursowania linii 100 obowiązuje normalna taryfa biletowa jak w innych tramwajach i autobusach. Można korzystać z jednorazowych biletów czasowych, elektronicznych Migawek, a także - w ramach wzajemnego honorowania - z biletów czasowych i okresowych Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Polregio. Przed rozpoczęciem podróży zachęcamy do sprawdzenia rozkładu jazdy na www.kmst.pl/liniaturystyczna/rozklad-jazdy (wersja skrócona) lub na www.mpk.lodz.pl.

ŁLT to wspólny projekt Klubu Miłośników Starych Tramwajów, MPK Łódź, Zarządu Dróg i Transportu oraz grupy Czerwony Ikarus, łączący w sobie projekt do Budżetu Obywatelskiego zgłoszony przez Tomasza Adamkiewicza. Obsługę konduktorską wszystkich pojazdów, tak jak w przypadku Tramwajowej Linii Turystycznej, zapewnia KMST.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments