Zabytkowe tramwaje są elementem ekspozycji na terenie Zajezdni Muzealnej Brus Zabytkowe tramwaje są elementem ekspozycji na terenie Zajezdni Muzealnej Brus Bartłomiej Dariusz Rakowski

Zajezdnia Muzealna Brus. Kolejne "drzwi otwarte" już 3 maja

Nowy sezon turystyczny powoli się rozkręca, stąd też zachęcamy do spędzenia majówki na Brusie. W pierwszą niedzielę maja otwarta będzie zabytkowa zajezdnia tramwajowa z 1910 roku, znajdująca się przy ulicy Konstantynowskiej 115.

Drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbędą się w godzinach od 12.00 do 18.00. To kolejna okazja do odwiedzenia tego klimatycznego obiektu, który związany z komunikacją miejską jest nieprzerwanie od ponad stu lat. Tradycyjnie udostępniona zostanie największa w mieście kolekcja zabytkowych tramwajów, pośród których mamy Herbranda VNB-125 z 1898 roku. Nie zabraknie także historycznych autobusów takich jak Ikarus 260 czy Jelcz M11.

Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji przetestować nowych biletomatów, MPK Łódź przygotowało "testowe" urządzenie. Będzie można nie tylko nauczyć się jego obsługi, ale także zakupić w nim bilety. W namiocie informacyjnym (przy wejściu głównym) dostępna będzie zajawkowa wystawa "Kasowniki biletów - dawniej i dziś". Pozostała część aktualnie dostępnej ekspozycji wewnętrznej, czyli wystawa tablic kierunkowych - przednich, bocznych i tylnych oraz wystawa poświęcona muzeum na Brusie "MKM 68-14" wyjątkowo nie będzie dostępna, a to z uwagi na prace przygotowawcze przy premierowych wystawach. Te zostaną udostępnione już od 16 maja.

WYCIECZKI DLA "DUŻYCH", WARSZTATY DLA "MAŁYCH"

Zachęcamy także do udziału w wydarzeniach związanych z projektem "Rok Kunitzera". O godzinie 13.00 i 15.00 odbędą się wycieczki z przewodnikiem. Zbiórka zainteresowanych przy przystanku autobusowym na terenie zajezdni. Natomiast o godzinie 13.15 i 15.15 rozpoczną się warsztaty o historii łódzkich tramwajów dla dzieci, połączone ze zwiedzaniem zajezdni. Poprzednio w tych wydarzeniach wzięło udział blisko 120 uczestników.

>> KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ DZIECKO NA WARSZTATY <<

Z okazji majówki uruchamiamy także zewnętrzną gastro strefę. Do Zajezdni Muzealnej Brus przyjadą Mafiosso Food Truck oraz Coffee Runner, którzy przyłączają się do zbiórki Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na rzecz ratowania historycznych wagonów tramwajowych. Dzięki tej współpracy część złotówek trafi na poczet naszej zbiórki.

JAK DOJECHAĆ DO NAS?

Dojazd na Brus zapewnia komunikacja miejska - tramwaje linii 9 (Radiostacja - Konstantynów Łódzki) i 43 (Telefoniczna - Lutomiersk), kursują według taryfy miejskiej (od strony Łodzi) i podmiejskiej (od strony Konstantynowa i Lutomierska). Dodatkowo kursować będzie specjalna i bezpłatna linia tramwajowa S1. W wagonie Konstal 803N pasażerowie zobaczą wystawę poświęconą Juliuszowi Kunitzerowi, który nazwany jest "ojcem" łódzkich tramwajów.

Linia S1: ZAJEZDNIA BRUS - Konstantynowska, Legionów - PLAC WOLNOŚCI - Legionów, Konstantynowska - ZAJEZDNIA BRUS

ODJAZDY - Zajezdnia Muzealna Brus (przystanek Konstantynowska - Brus)
godz. 11.50, 12.50, 13.50, 14.50, 15.50 i 16.50
ODJAZDY - Plac Wolności (przystanek Zachodnia - Legionów)
godz. 12.18, 13.18, 14.15, 15.15, 16.16 i 17.15

Projekt "Rok Kunitzera" odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej i jest finansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam"

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments