O Łódzkich Liniach Turystycznych Daniel Siwak

O Łódzkich Liniach Turystycznych

Łódzkie Linie Turystyczne są propozycją na rodzinne spędzenie weekendu, poznanie miasta oraz spotkanie z zabytkowymi autobusami i tramwajami, które kilkadziesiąt lat temu królowały na ulicach Łodzi. Wszystko to w cenie zwykłego biletu komunikacji miejskiej!

Łódzkie Linie Turystyczne (ŁLT) to wspólny projekt Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, MPK-Łódź, Zarządu Dróg i Transportu grupy Czerwony Ikarus oraz Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Jego celem jest popularyzacja historii miasta i regionu, a w szczególności komunikacji miejskiej przez pryzmat zabytków techniki. Linie turystyczne kursują od 2003 roku, czyli już ponad 20 lat!

Linia 0

Linia turystyczna 0 to propozycja dla fanów stalowych szlaków. Na pasażerów czekają pojazdy z różnych epok, świadczące o pięknej, przeszło 125-letniej historii łódzkich tramwajów. Do 20-lecia międzywojennego zabierze Was wagon Sanok z 1929 roku. Podróż przez lata 60. zapewni skład wagonów 5N+5ND z początków epoki Władysława Gomułki. Klimat lat 90 i dwutysięcznych. przypomną wagony GT6 i zmodernizowany 803N, choć same pojazdy powstały w latach 60. i 70. XX wieku.

Linie 100 i 101

Miłośnicy trakcji spalinowej powinni wybrać linie turystyczne 100 i 101. Spotkacie na niej prawdziwe legendy transportu autobusowego: Jelcza 272 MEX, czyli ogórka, dominujące od lat 80. Ikarusy, a także nowsze pojazdy. Przejazd zabytkowym autobusem to nie tylko podróż w przeszłość, ale też mnóstwo niepowtarzalnych wrażeń dźwiękowych i... zapachowych! Wspólny przystanek obu linii znajduje się na Piotrkowskiej, czyli królowej łódzkich ulic, pod Łódzką Informacja Turystyczną (naprzeciwko Magdy).

Poznaj Łódź i jej atrakcje

Trasy linii 0 i 100 (w miarę przejezdności ulic) prowadzą przez najcenniejsze historycznie i turystycznie obszary Łodzi. Z okien tramwajów linii 0 można będzie podziwiać Piotrkowską, królową łódzkich ulic, z jej kamienicami, pałacami i świątyniami. Tramwaje przejadą przez plac Wolności, najważniejszy plac Łodzi z pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a na Północnej obejrzą dawny dworzec tramwajów podmiejskich z 1953 r. Ulica Narutowicza dumnie będzie prezentować swój klasyczny, czysty modernizm.

Wybierając linię 100 będzie można zobaczyć rzadziej wybierane, lecz nie mniej klimatyczne rejony miasta. Trasa wiedzie przez ciasne łódzkie ulice aż na Zdrowie, do potężenego parku im. Józefa Piłsudskiego. Tutaj, w Orientarium, zobaczyć można egzotyczne gatunki zwierząt z całego świata, popatrzeć na karmienie słoni i przejść się po dnie oceanu. Na miłośników flory czeka położony tuż obok Ogród Botaniczny. Miłośnicy historii Polski mogą odwiedzić Pomnik Czynu Rewolucyjnego, upamiętniający Rewolucję 1905 roku i bohaterską walkę z caratem oraz o podstawowe prawa pracownicze.

Z kolei linia 101 zawiezie Was na Księży Młyn, jeden z najcenniejszych obszarów zabytkowych Łodzi, wpisany na listę pomników historii. Znajduje się tam dawne imperium fabryczne Karola Scheiblera z monumentalną fabryką oraz zrewitalizowanym osiedlem robotniczym.

Dostępność dla niepełnosprawnych

Na Łódzkich Liniach Turystycznych kursują pojazdy zabytkowe, które z racji swojego wieku najczęściej nie posiadają udogodnień dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Niektóre kursy linii 0, 100 i 101 będą jednak obsługiwane nowszymi, niskopodłogowymi zabytkami. Informacje o przydziale pojazdów na poszczególne brygady należy szukać na Facebooku.

Taryfa biletowa

W pojazdach Łódzkich Linii Turystycznych obowiązują bilety lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi ("bilety MPK"). Zabytkowe autobusy nie są wyposażone w biletomaty. Bilety można jednak kupić poprzez aplikacje mobilne, np. łódź.pl lub ewentualnie u konduktora za gotówkę. Dotatkowo w Łódzkiej Informacji Turystycznej dostępne są 3-dniowe bilety turystyczne.

Pełna informacja o taryfie biletowej znajduje się na stronie MPK-Łódź.

Na kolejkę do Rogowa

Wybrane kursy linii 0 i 100 będą na Dworcu Łódź Fabrycznym skomunikowane z pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, zgranymi z odjazdami pociągów Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała. Istnieje możliwość zakupu łączonego biletu ŁKA+KWRBR. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie kolei rogowskiej.

Łódzkie Linie Turystyczne oraz Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała są częścią wojewódzkiego szlaku zabytków techniki "Industrialne Łódzkie".

 

Last modified on piątek, 26 kwiecień 2024 10:39
Login to post comments