Tramwajową Linię Turystyczną za każdym kursem obsługuje czterech konduktorów KMST oraz motorniczy MPK Łódź. Tramwajową Linię Turystyczną za każdym kursem obsługuje czterech konduktorów KMST oraz motorniczy MPK Łódź. Daniel Siwak

Konduktorzy Tramwajowej Linii Turystycznej

Tramwajowa Linia Turystyczna w Łodzi (TLT) nie mogłaby istnieć bez konduktorów. Każdego roku od ponad dekady można ich spotkać na jednym z pomostów zabytkowego składu Konstal 5N+5ND. Na sentymentalną podróż tramwajem z początku lat 60. XX wieku wraz z nimi można wybrać się pomiędzy końcem czerwca, a początkiem września.

Po raz pierwszy od 1983 roku w łódzkich tramwajach znów pojawili się konduktorzy. Konduktorzy Tramwajowej Linii Turystycznej to przeszkolona grupa wolontariuszy Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, którzy obsługują kursy zabytkowym tramwajem po Łodzi. Najmłodszy ma 16 lat, a najstarszy nieco ponad 30 lat. Jednak to nie ma znaczenia, bo łączy ich odpowiedzialność oraz wspólna pasja transportowa.

Służba konduktorów Tramwajowej Linii Turystycznej w Łodzi zaczyna się wcześnie rano - tuż przed wyjazdem składu z zajezdni i kończy się późnym wieczorem - zaraz po jego zjeździe do zajezdni. W czasie kursów liniowych ich zadaniem jest obsługa drzwi, czyli wpuszczanie i wypuszczanie pasażerów na przystankach oraz dbanie o bezpieczeństwo podróży łodzian i turystów. Dodatkowo konduktorzy sprzedają bilety Lokalnego Transportu Zbiorowego (jednorazowe i czasowe) oraz służą podstawowymi informacjami na temat historii łódzkiej komunikacji.

W każdym kursie jest ich czterech - na pierwszym i drugim pomoście pierwszego wagonu (silnikowego) oraz na pierwszym i drugim pomoście drugiego wagonu (doczepnego). Debiutanci obywają swoje pierwsze jazdy pod okiem doświadczonych konduktorów, cała drużyna jest pod stałym nadzorem koordynatora ze strony Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Jeśli mają Państwo uwagi co do pracy naszych konduktorów prosimy o informację e-mailową: kontakt@kmst.pl.

Last modified on niedziela, 23 czerwiec 2019 00:30
Login to post comments