Łódź w czasach II wojny światowej z okien tramwaju

W sobotę 17 września odbyła się tematyczna wycieczka "Śladem Łodzi w czasach II wojny światowej". Był to trzeci przejazd w ramach projektu "Historia Łodzi z okien tramwaju", realizowanego przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Przejazd zabytkowym wagonem typu 803N rozpoczął się o godzinie 10.00 na placu Wolności. W rolę przewodnika i tym razem wcielił się Wojciech Źródlak, muzealnik i jeden z założycieli naszego stowarzyszenia.

Trasa tramwaju wiodła przez całe miasto. Pojazd przejeżdżał m.in. przez teren Litzmannstadt Getto, obok dawnych obozów przesiedleńczych, czy pod radogoskim oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych, w którym w czasie wojny mieściło się więzienie, spalone przez Niemców wraz z osadzonymi w styczniu 1945 roku.

Druga wojna światowa zostawiła namacalne piętno na naszym mieście. Niemal zniknęła ludność pochodzenia żydowskiego, a w miejscu synagog stoją puste place. Horror tamtych dni wciąż żyje w pamięci wielu łodzian.

Kolejna wycieczka pn. "Szlakiem historii komunikacji miejskiej" odbędzie się w sobotę, 1 października, w 35-rocznicę powstania Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Tym razem nie będzie konieczności wcześniejszej rejestracji.

 


Projekt "Historia Łodzi z okien tramwaju" jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu.


Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments