Piętnaście wagonów na 120-lecie komunikacji miejskiej w Łodzi Rafał Mateja

Piętnaście wagonów na 120-lecie komunikacji miejskiej w Łodzi

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 120-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi była uroczysta parada tramwajów, zorganizowana w niedzielę, 16 grudnia. Wzięło w niej piętnaście pojazdów i ponad tysiąc łodzian i turystów.

Warto przypomnieć, że 13 lutego 1897 r. grupa łódzkich przedsiębiorców na czele z Juliuszem Kunitzerem uzyskała koncesję na budowę i eksploatację w Łodzi tramwaju elektrycznego. Inauguracja kursowania nowego środka transportu miała miejsce 23 grudnia 1898 r. Przez wiele lat komunikacja szynowa na trwałe wpisała się w krajobraz miasta, dodając mu cech wielkomiejskości.

Okolicznościowa parada rozpoczęła się już o poranku. Jeszcze przed godz. 9.00 wagony wyjechały ze swoich zajezdni, aby na krańcówce Radiostacja ustawić się w odpowiedniej kolejności. W tej grupie pojawiły się także dwa wagony należące do Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Następnie pojazdy ustawiły się w torowisku w ciągu ulic Węglowej i Tramwajowej, które w tym czasie zostały wyłączone z ruchu.

PONAD DWUDZIESTU KONDUKTORÓW

Jednocześnie w budynku MPK Łódź przy ul. Tramwajowej rozpoczęła się odprawa ponad 20 konduktorów. To ta część imprezy za którą odpowiadało nasze stowarzyszenie, a której łodzianie nie mieli okazji zobaczyć. Naszą pracę wspomagali także członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy. Oprócz niezbędnych informacji organizacyjnych obsługa pojazdów otrzymała pamiątkowe bilety oraz różne gadżety, przekazane dla pasażerów przez miejskiego przewoźnika.

ŁÓDZKIE WAGONY MNKNĘŁY PRZEZ MIASTO

Punktualnie o godz. 10.00 wagony wyruszyły w kilkugodzinną podróż. Przejazd otwierał sprowadzony blisko rok temu z Helsinek wagon imprezowy MPK Łódź - Duwag GT8N z 1962 r. Tuż za nim znalazły się najcenniejsze zabytki łódzkiej komunikacji - Herbrand GE-58 z 1910 r., Sanok z kolekcji Tomasza Adamkiewicza - także z 1929 r., Lilpop II (również z 1929 r.) oraz Lilpop III (z 1939 r.). Tuż za nimi ulice przemierzał skład Konstal 5N+5ND (z lat 1960-1961), kursujący w wakacje na Tramwajowej Linii Turystycznej. Następne w kolejności były wagony: Duwag GT6 z 1964 r., Konstal 803N nr 2 (własność KMST), Konstal 805Na nr 1830+1831 z 1988 r. w historycznym malowaniu, wagon 803N nr 37 z 1974 r. (tzw. „kanciak”, również własność KMST) oraz popularny skład Konstal 805Na w wersji zmodernizowanej. Na końcu parady znajdowały się wagony częściowo lub w pełni niskopodłogowe: Duwag M8CN, Duwag NF6D, Bombardier Cityrunner oraz PESA122NaL.

Podczas przejazdu zorganizowano trzy półgodzinne postoje - na krańcówkach Widzew Augustów i Retkinia oraz na ul. Piotrkowskiej - pomiędzy ul. Żwirki i al. Mickiewicza. Dzięki temu wszyscy chętni mogli przesiąść się do innych wagonów oraz wykonać wiele pamiątkowych fotografii. Kilkaset osób ustawiło się także na samej trasie przejazdu tramwajowej kolumny. Przedstawiciele KMST w czasie imprezy rozdawali klubowe pocztówki przedstawiające Tramwajową Linię Turystyczną oraz Zajezdnię Muzealną Brus. Symboliczna kwota przekazywana do puszek wolontariuszy zasili dalsze prace remontowe wagonu 5N nr 4092.

ZAJEZDNIA CHOCIANOWICE - PRZYSTANEK KOŃCOWY

Po przyjeździe do zajezdni Chocianowice gości przywitała Orkiestra Dęta MPK Łódź. Pasażerowie mogli również obejrzeć teren zajezdni tramwajowej oraz skosztować bigosu i waty cukrowej. Była to również doskonała okazja do obejrzenia wewnątrz wszystkich pojazdów uczestniczących w jubileuszowej paradzie. Przejazd kolumny pojazdów zabezpieczali łódzcy policjanci oraz pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Łódź. Nad przejazdem czuwali także pracownicy Zarządu Dróg i Transportu. Dzięki nim wagony sprawnie przejechały się przez miasto.

Michał Wądołowski

W KMST od 2007 roku. Kolejarz, miłośnik komunikacji miejskiej i kolei. Interesuje się również turystyką i historią. Jest wieloletnim konduktorem Tramwajowej Linii Turystycznej i autorem pracy magisterskiej poświęconej dziejom Klubu. Kolekcjonuje wszelkiego rodzaju pamiątki związane z pasją: m.in. książki, czasopisma, bilety i pocztówki. Członkiem zarządu jest od 2018 roku.

Login to post comments