Zaloguj Zarejestruj

Udana reaktywacja linii 41bis w Pabianicach

Nawet kilkuset pasażerów, także spoza województwa łódzkiego, odbyło podróż reaktywowaną przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, linią 41bis. Trasa zabytkowego tramwaju przebiegała jak przed laty - z krańcówki Duży Skręt do krańcówki przy ulicy Wiejskiej.

Już przed planowanym odjazdem o godz. 10.00 na przystanku przy krańcówce Duży Skręt zebrała się grupa kilkunastu osób. Na kolejnych przystankach dosiadali się kolejni pasażerowie i w tramwaju panowało już spore zatłoczenie. Po dojeździe na krańcówkę przy ulicy Wiejskiej w Pabianicach, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Pabianicach wręczyli członkom KMST podziękowania od Prezydenta Miasta Pabianic, Grzegorza Mackiewicza. Tamtejszy magistrat oraz Muzeum Miasta Pabianic byli

Linia 41bis kursowała w Pabianicach przez prawie trzydzieści lat. Uruchomiono ją w maju 1969 roku, a kursowała aż do początku roku 1998, stanowiąc jedyną wewnętrzną podmiejską linię tramwajową w aglomeracji łódzkiej. W XXI wieku jej trasa była dwa razy przywracana (w latach 2004-2006 i 2008-2010), choć już z oznaczeniem P (od Pabianic).

Reaktywacja linii okazała się sporym sukcesem - w pierwszych kursach zajęcie miejsca siedzącego było możliwe właściwie tylko na jednym z pierwszych przystanków. Zabytkowym wagonem podróżowały zarówno osoby starsze, chcące powspominać czasy kursowania tej linii, jak i młodsze. Dużą część pasażerów stanowiły rodziny z dziećmi, co pokazuje jak ważnym elementem tożsamości miejskiej są tramwaje. Nie zabrakło też osób przyjezdnych: m.in. z Warszawy, Poznania czy nawet z Trójmiasta.

Po godzinie 18.00 wagon dojechał do Dużego Skrętu, gdzie dalej wykonał kurs zjazdowy do zajezdni Chocianowice. Choć przejazd był bezpłatny, to każdy z pasażerów otrzymał pamiątkowy bilet okolicznościowy. Rozdawane były również broszury przybliżające historię całej trasy do Pabianic i plany związane ze zbliżającym się remontem. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała ekipa wolontariuszy KMST, którzy opiekują się Zajezdnią Muzealną Brus lub obsługują w wakacje Tramwajową Linię Turystyczną.

Dzięki realizacji projektu "Linia 41 - jeszcze tu wrócę" chcieliśmy przybliżyć historię linii 41 jako ważnego elementu w krajobrazie naszego województwa oraz zwrócić uwagę na komunikację tramwajową jako efektywny i przyjazny środowisku środek transportu.

Partnerami projektu był Watch Line, MPK Łódź, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, miasto Pabianice oraz Muzeum Miasta Pabianic.

Współpraca: Adrian Korzeniowski


Projekt dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.


Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments