Zaloguj Zarejestruj

KMST kupuje historyczne wagony. Konstal 5N i platforma Gregga w kolekcji

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi powiększył swoją kolekcję taboru o wagon Konstal 5N nr 4092 oraz platformę Gregga nr 38. Zakup pojazdów był możliwy dzięki prowadzonej przez Stowarzyszenie zbiórce publicznej.

Wagon Konstal 5N nr 4092 został zbudowany w 1961 roku i pierwotnie jeździł w Bielsku Białej. Do naszego miasta trafił w 1970 r., po likwidacji bielskiej sieci tramwajowej. Już w Łodzi został zmodernizowany na jednokierunkowy, z automatycznymi drzwiami. Był jedną z najdłużej kursujących "enek", bo jego eksploatacja na Brusie zakończyła się dopiero w 1991 r. Później pojazd był eksploatowany jako holownik w zajezdni tramwajowej na Telefonicznej.

W pojeździe zachowało się wiele oryginalnych elementów. Było oczywistym, że wagon należy przeznaczyć na cele muzealne. W 2006 roku przywrócono w nim historyczne malowanie, w którym pojechał na paradę z okazji 25-lecia KMST. Później członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów rozpoczęli remont kapitalny.

Zakres prac był szeroki, ale efekty renowacji szybko zaczęły być widoczne. Niestety z różnych przyczyn roboty były wielokrotnie wstrzymywane, a w 2012 r. zostały zawieszone.

GREGG - AMERYKANIN Z BELGII

Platforma Gregga o numerze 38 została wyprodukowana w latach 20. w Belgii, w europejskiej fabryce amerykańskiego producenta taboru Gregg Co Ltd. Trzy takie pojazdy zostały sprowadzone przez Niemców w czasie II wojny światowej i trafiły do tramwajów podmiejskich. Służyły do przewozu materiału torowego. Na jednym z pojazdów zamontowany był dźwig.

Do dzisiejszych czasów zachował się jeden pojazd. Platforma przez kilkadziesiąt lat stała w zaroślach w zajezdni tramwajowej na Chocianowicach. W 2013 r. została przyholowana do Zajezdni Muzealnej Brus. Jest jednym z czterech zachowanych wagonów towarowych i jedynym czteroosiowym.

PLANY REMONTOWE

Skomplikowany układ własnościowy okazał się ogromną przeszkodą dla skutecznego prowadzenia prac remontowych. Dlatego też podjęta została decyzja, aby środki zebrane w ramach zbiórek publicznych przeznaczyć na odkupienie tych pojazdów. Dzięki temu możliwe będzie zakończenie prac przy wagonie 4092 i rozpoczęcie przy platformie Gregga. Jest to szczególnie istotne w kontekście przypadających w przyszłym roku obchodów 120-lecia komunikacji miejskiej.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments