Zaloguj Zarejestruj
Mikrogrant "Łódzkie na Plus" 2019 dla Klubu Miłośników Starych Tramwajów Maciej Zieliński

Mikrogrant "Łódzkie na Plus" 2019 dla Klubu Miłośników Starych Tramwajów

"Linia 41 - jeszcze tu wrócę!" - to tytuł projektu, który Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi będzie realizował do końca tego roku. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy południowej części aglomeracji łódzkiej poznają historię jednej z trzech tramwajowych linii podmiejskich.

W aglomeracji łódzkiej istnieją trzy trasy tramwajów podmiejskich: do Zgierza i Ozorkowa (nieczynna), do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska (nieczynna) oraz do Ksawerowa i Pabianic (czynna). Ta ostatnia funkcjonuje od 1901 roku, czyli zaledwie trzy lata po uruchomieniu tramwajów w Łodzi. W grudniu 2019 roku rozpocznie się jej wielka modernizacja, która spowoduje, że pojazdy szynowe będą mogły jeździć po nowych torowiskach, a pasażerowie skorzystają z przebudowanych przystanków, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Pożegnanie tramwaju z Łodzi do Pabianic, przygotowane przez KMST, składać się będzie z dwóch części. 23 listopada z placu Niepodległości w Łodzi do krańcówki przy ul. Wiejskiej w Pabianicach wyruszy specjalny kurs. W trakcie blisko godzinnego przejazdu o historii tej konkretnej trasy opowie łódzki przewodnik. Ciekawym wydarzeniem dla mieszkańców Pabianic oraz wszystkich miłośników komunikacji miejskiej będzie jednodniowy powrót historycznej linii 41bis (na pabianickiej trasie Duży Skręt - Wiejska), która wyjedzie 24 listopada.

Pasażerowie otrzymają również pamiątkowy bilet na przejazd (do wyczerpania nakładu). Szczegółowe informacje dotyczące rozkładów jazdy okolicznościowych kursów tramwajów opublikujemy wkrótce. Obydwa przejazdy będą bezpłatne i realizowane będą zabytkowym taborem należącym do Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Dzięki realizacji projektu chcemy przybliżyć historię linii 41 jako ważnego elementu w krajobrazie naszego województwa oraz zwrócić uwagę na komunikację tramwajową jako efektywny i przyjazny środowisku środek transportu.

Uzupełnieniem projektu dla jego uczestników może być wizyta w murach Zajezdni Muzealnej Brus przy ul. Konstantynowskiej 115. Znajdują się tam ekspozycje, które poświęcone są między innymi prowadzeniu ruchu tramwajowego na odcinkach jednotorowych z mijankami, czyli charakterystycznymi dla łódzkich linii podmiejskich - w tym 41. Warto przypomnieć, że w przyszłym roku obiekt będzie obchodził swoje 110-lecie.


Projekt dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.


 

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments